Sivil uzay havacılığının önde gelen şirketlerinden SpaceX, ödeme yöntemleri arasına Elon Musk‘ın bir türlü vazgeçemediği kripto para birimi olan Dogecoin‘i de ekledi. Şimdi de SpaceX uyduları, Dogecoin ile uzaya gidecek.

Dogecoin ile ilk kez finanse edilecek box uydunun adı ise DOGE-1 olacak. Kripto paranın yükselişini ifade eden “aya git” ibaresini gösterecek olan uydu, Ay’a gönderilecek ve orada incelemelerde kullanılacak. Geometric Energy Corporation adlı bir şirket tarafından ödenen bu kutu uydu, üzerindeki sensörlerle ay yörüngesinde bilgi toplayacak. DOGE-1, 2022’nin ilk çeyreğinde Falcon 9 roketine yüklenecek.

Dogecoin ilk çıktığında bir “şaka kripto para birimi” olarak piyasaya sürüldü, ancak zamanla ciddi bir artış gördü. Son aylarda değerinin artmasıyla birlikte Dogecoin daha değerli bir şaka parası haline geldi. Aslında, bu kripto para biriminin hareketleri, Robinhood gibi ticaret uygulamalarının çökmesine neden oldu. Elon Musk, bu kripto paranın en büyük destekçilerinden biri. Aslında kendisine Doge babası diyen Musk, Dogecoin ile ilgili sık sık dikkat çekici hamleler sergiliyor. DOGE-1′in Ay’a gideceği gerçeği Dogecoin kullanıcıları için iyi bir haber olabilir. Çünkü son dönemde Dogecoin önce hızla yükseldi, ardından Robinhood’un çöküşü ile aşağı indi. Musk‘ın SNL‘ye gideceğini öğrendikten sonra Doge‘nin fiyatı beklentilerle arttı. Musk‘ın son açıklamaları ise kripto paranın yönünü tekrar aşağıya çevirdi.

 

SpaceX ve Geometric Energy Corporation yöneticilerine göre Dogecoin, iki firma arasında bir Ay görevinin gerçekleştirilebilmesi için yeterince sofistike bir kripto para birimi. Musk‘ın diğer firması Tesla‘nın da Bitcoin ile ödeme kabul ettiğini hatırlatalım.

OKUYUN  Maliye Bakanı açıkladı! "Kripto paralarla ilgili büyük kaygılarımız var"