Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador‘un devlet başkanı Nayib Bukele, Türkiye’ye geliyor. Bukele, ülkemizde devlet başkanı düzeyinde bir dizi ziyaret gerçekleştirecek.

Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edildiği dünyadaki ilk ve tek ülke olan El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele ülkemize geliyor. Nayib Bukele, Resmi Twitter hesabından gelişini duyurdu.

Sürpriz ziyaret

Genç yaşta devlet başkanı seçilen ve El Salvador’da yaşanan iç savaş, suç, çete gibi birçok problemi azaltmayı başaran Nayib Bukele, ülkeye yeni bir çehre kazandırmayı başarmıştı. El Salvador’da 1930 yılında iktidara gelen ırkçı diktatör General Maximiliano Hernandez Martinez, Asyalı, Arap, Çingene ve siyahların ülkesinin ırksal yapısını değiştirebileceklerini düşünerek faşist olarak tanımlanan kararlara imza atmıştı. Türk, Lübnan, Suriye ve Filistin vatandaşlarının ülkeye girişi de 50 yıl boyunca tamamen yasaklanmıştı. El Salvador Türkler’in 50 yıl boyunca gidemedikleri tek ülke oldu.

Kripto paraların geleceğin para birimi olduğunu düşünen Nayib Bukele, çok tartışmalı bir karar alarak, Bitcoin’i ülkenin ikinci resmi para birimi olarak kabul etti. Sonrasında hazineye 1370 Bitcoin alan Bukele buradan elde edilen kâr ile hayvan hastanesi ve okul gibi sosyal projeler geliştirdi. Ayrıca bir Bitcoin şehri de kurmak istiyor.

Sosyal medya hesabından duyurdu

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter hesabından yaptığı duyuru ile perşembe günü Türkiye’ye geleceğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret edeceğini açıkladı.

Yanardağdan güç alacak Bitcoin şehri

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yine şaşırtıcı kararlar almaya devam ediyor. Ülkesi El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesinin ardından şimdi de bir Bitcoin şehir kurulacak.

OKUYUN  İstanbul'daki Şampiyonlar Ligi Finali ve Formula 1 Türkiye GP'si tehlikede!

Başkan, La Union ve Conchagua arasındaki Fonseca Körfezi boyunca bir yanardağın yakınında “Bitcoin Şehri” inşa etme planları olduğunu açıkladı.

Kripto madenciliği için jeoterman santrale sahip olacak şehirde ermaye kazancı, gelir, bordro veya emlak vergisi olmayacak. Sadece katma değer vergisi bulunacak.

Şehrin tasarımı madeni para şeklinde olacak. Henüz yeni şehrin inşa edilmesi için bir zaman çizelgesi ya da yol haritası açıklanmadı. Başkan Bukele, 1 milyar dolarlık ABD “Bitcoin tahvili” açıkladı. Bu paranın yarısı enerji ve madencilik altyapısı için kullanılacak. Geri kalanıyla ise daha fazla kripto para satın alınacak.

Bono geliştiricisi Blockstream‘in strateji şefi Samson Mow, El Salvador’un beş yıl sonra kripto varlıklarını satmaya başlayacağını ve tahvil sahiplerine fazladan temettü ödeyeceğini belirtti.

Yanardağdaki jeotermal enerjiyle Bitcoin madenciliğinin yapılacağı ve şehrin tüm elektriğinin yanardağdan karşılanacağı bu proje, birkaç sokaktan oluşan temsili bir şehir de olmayacak. Bukele, açıklamasında şehrin konutlar, ticari alanlar, restoranlar, havaalanı, liman ve demiryolu gibi hizmetlere sahip tam bir metropol olmasını amaçladıklarını açıkladı.

Bu hareket, 2020‘de gayri safi yurtiçi hasılası 24,6 milyar doların biraz üzerinde olan El Salvador gibi ülke için büyük bir kumar. Başka Bukele’nin yönetimi ekonomik büyümeyi, bağımsızlığı ve yatırımı teşvik etmek için Bitcoin‘e güveniyor.

Yatırımcıların Bitcoin odaklı bir şehre gelip gelmeyeceği oldukça merak edilen bir konu.