Thodex’e yatırım yapan ve mağdur olan bir kullanıcı, zararların giderilmesi için bir alacak davası açmıştı. Dava, Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kabul edildi. Bu kabul kararı ile bu yönde yapılan bir dava başvurusu ilk kez kabul edilmiş oldu. 

Geçtiğimiz haftalarda Thodex’in CEO’su Faruk Fatih Özer, borsasının kullanıcılarından çaldığı paralarla yurtdışına kaçmıştı. Arnavutluk’ta Özer’i arama çalışmaları son hızla devam ederlen, ülkemizde konuya ilişkin önemli bir gelişme yaşandı.

Bir Thodex mağduru, zararların giderilmesi için alacak davasına başvurdu. Anadolu Asliye Hukuk Merkezi tarafından da bu başvuru kabul edildi. Bu kararla birlikte Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi, bu yönde yapılan bir başvuruyu kabul eden ilk mahkeme oldu.

Mağdurun avukatı Sinan Keskin tarafından Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sunulan dilekçede, mağdurun Thodex üzerinden yaklaşık 480 bin TL olan 15,364 Ethereum satın aldığı ancak sonrasında işlem yapmak istediğinde gerçekleştiremediği ve kripto paralarının bulunduğu cüzdana da erişim sağlayamadığı belirtilmiş.

Dilekçede, zararın miktarının TL cinsinden değerinin kripto borsasındaki değişiklikler sebebiyle net olarak hesaplanamayacağı bilgisine de yer verildi. Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 107/1. maddesi uyarınca davanın belirsiz alacak kapsamında açılma zorunluluğu bulunduğu bildiridi.

Mahkeme davayı kabul etti, ve davalı Thodex şirketine dava dilekçesinin tebliğinden itibaren cevap dilekçesini ve ilk itirazlarını sunmaları için 2 hafta süre verdi. Davacı tarafa gelecek cevaba yanıt vermesi için de 2 hafta süre verildi.

OKUYUN  How I Met Your Mother'ın Barney'sinden Bitcoin yorumu! Bir tek o kalmıştı çünkü...