Tarihin en ünlü gemisi, filmlerden de bildiğimiz Titanik'in enkazından 8K kalitesinde görüntüler yayınlandı. OceanGate Expeditions'ın yayınladığı görüntüler, enkazın şimdiye kadarki en detaylı videosu oldu ve birçok yeni bilgi elde edilmesi sağlandı.

1912 yılında buz dağına çarparak Kuzey Atlantik okyanusunun sularına gömülen ve içerisindeki 1500 insana mezar olan Titanik, tarihin muhtemelen en ünlü gemisi. Harika bir film ile de gişe rekorları kıran Titanik ile ilgili araştırmalar yıllardır sürüyor. 

Belçika, Avrupa'daki enerji krizinin ortasında nükleer reaktörünü kapatacak! Belçika, Avrupa'daki enerji krizinin ortasında nükleer reaktörünü kapatacak!

Son olarak Titanik ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Okyanus araştırmalarıyla bilinen OceanGate Expeditions, okyanuısun dibinde yatan Titanik enkazının yeni görüntülerini yayınladı. 8K çözünürlüğünde çok kaliteli be daha önce görülmeyen detayların olduğu bu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Titnaik 8K video

OceanGate Expedition başkanı da bununla ilgili, “8K görüntülerdeki inanılmaz detaylar, önümüzdeki yıllarda çekilecek benzer videolar ile birlikte araştırmacıların ve bilim insanlarının enkazı daha kesin bir şekilde incelemesine olanak tanıyacak. Ayrıca 8K görüntü, yakınlaştırdığımızda da 4K kaliteye sahip olmamızı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Yayınlanan görüntüler, YouTube üzerinden paylaşıldı ve enkazın şimdiye kadar çekilmiş  en kaliteli görüntüsü olmanın yanı sıra geminin detayları ve renkleri gibi konularda da yeni bilgileri araştırmacılara sundu.

Görüntülerin ardından geminin iskele demirinde çapa üreticisi firma Noah Hignley & Sons Ltd.’nin ismi gibi birçok yeni detay ortaya çıktı. Araştırmacılardan Rory Golden da videonun sunduğu detaylar ile ilgili, “Yıllardır enkazı dalışlar yaparak inceliyorum, daha önce hiç bu kadar detay sunabilen bir görüntü görmemiştim. Eski kamera teknolojileriyle nedeniyle göremediklerimizi şimdi keşfetmek heyecan verici” ifadelerini kullandı.

Enkazın şimdiye kadar görülemeyen arka kısmı, bu video ile birlitke 110 yıl sonra ilk kez detaylı bir şekilde ortaya çıkmış oldu. 

RMS Titanic (Titanik)

RMS Titanic, White Star Line şirketine ait Olympic sınıfı bir transatlantik yolcu gemisiydi. Harland and Wolff (Belfast, İrlanda) tersanelerinde üretilmiştir. 15 Nisan 1912 gecesi daha ilk seferinde bir buz dağına çarpmış ve yaklaşık iki saat kırk dakika içinde Kuzey Atlantik'in buzlu sularına gömülmüştür. 1912'de yapımı tamamlandığında dünyanın en büyük buharlı yolcu gemisiydi. Batışı 1.514 kişinin ölümüyle sonuçlanmış ve en büyük deniz felaketlerinden biri olarak tarihe geçmiştir.

RMS_Titanic_3

Titanic'in batışının yol açtığı büyük can kaybı oranı birçok nedene bağlanmaktaydı ama zamanla öne çıkan gerçek, geminin herkese yetecek kadar filika taşımıyor olmasıydı. Titanic'in tam kapasitesi 3,547 kişi olmasına rağmen gemideki filikaların toplam kapasitesi 1,178 kişiydi. Ayrıca kaza sırasında kadınlara ve çocuklara öncelik tanındığı için toplamda ölen erkek sayısı da çok orantısızdı.

Titanic'in yapımında zamanının mevcut olan en ileri teknolojiler kullanılmıştı. Birçok insan tarafından "batmaz gemi" olduğuna inanılıyordu ve bu inanış batmadan önce bu şekilde tanımlanmış ve lanse edilmişti. Bu derece ileri teknoloji ve eğitimli mürettebata rağmen batması birçok insanı şoke etti. Medya Titanic'in ünlü kurbanları ve batışı ile ilgili efsaneleri sürekli gündeme getirmeye devam etti. Bu tartışmaların sonucu denizcilik kanunun değişmesi oldu.

Amerikan donanmasından emekli Robert Ballard'ın geminin enkazını 1985'te bulması Titanic'e olan ilgiyi artırdı ve bu ilgi günümüze kadar devam etti.