Evcil hayvanlar, geçmiş çağlardan beri insanların yanında bulunmuş ve dostluk yapmışlardır. İnsanların dostu olan evcil havanlar, sokaklarda ve barınaklarda maalesef ömürlerini geçiriyor ve sevgiden muaf olarak büyüyorlar. Bu nedenden ötürü, imkanı olan ve hayvanlarla arası iyi olan herkesin bir barınağı ziyaret ederek evcil hayvan sahiplenmesi tavsiye edilir.

Bir barınağı ziyaret etmek ve orda yaşayan hayvan arkadaşlarınızı görmek için zaman harcamamız gerekir. Ama çoğu insan, hayvan sahiplenmek istese bile gerekli vakti bulamaya bilir. Tam bu noktada e-Devlet sisteminin yeni uygulaması araya giriyor. e-Devlet, sistemine yeni getirdiği ve geliştirdiği hizmet ile hayvan sahiplenmek isteyen kişilerin evlerinden bir evcil hayvanı sahiplenmesine imkan tanıyor. e-Devlet hayvan sahiplenme hizmeti ile sevimli bir dostumuza yuva vermek artık oldukça kolay. Tek yapmanız gereken, e-Devlet sistemine giriş yapmak ve haberimizin detaylarında bulunan adımları uygulamak. Hadi hemen başlayalım.

E-Devlet hayvan sahiplenme hizmeti nasıl kullanılır?

e-Devlet üzerinden hayvan sahiplenmek isteyen kişiler şu an için sadece üç farklı barınağa ulaşabilir. Bu barınakların bir tanesi Ankara’da, diğer iki tanesi de İstanbul’dadır. İstanbul’da bulunan barınaklar; Büyükçekmece Belediyesi ve Bağcılar Belediyesi’ne aittir. Ankara’da bulunan barınak ise Keçiören Belediyesi’ne aittir. Bu küçük bilgiyi verdikten sonra sahiplenme adımlarına geçebiliriz.

  • e-Devlet web sayfasını ziyaret edin. ( Dilerseniz bu link ile direkt olarak ulaşabilirsiniz.)
  • e-Devlet hesabınız açık değil ise oturumunuzu başlatın.
  • Arama çubuğuna gelin ve “Hayvan sahiplenme” yazarak aratın.

e-devlet-hayvan-sahiplenme (6)

  • Çıkan üç barınaktan size uygun olanı seçin. (Örneğin Büyükçekmece Belediyesi)

e-devlet-hayvan-sahiplenme (1)

  • “Yeni başvuru” bölümüne tıklayın. (Keçiören Belediyesi seçeneğini seçerseniz, sahiplenmeye uygun hayvanlar direkt olarak karşınıza çıkacaktır.)

e-devlet-hayvan-sahiplenme (2)

  • Sahiplenmek istediğiniz hayvan türünü, cinsini ve ırkını seçin, “Sorgula” seçeneğine tıklayın. (Tür, ırk ve cins seçeneği karşınıza çıkmaz ise sahiplenecek hayvan bulunuyor olabilir.)

e-devlet-hayvan-sahiplenme (3)

  • Çıkan sonuçlardan sahiplenmek istediğinizin yanında bulunan “Detay” seçeneğine tıklayın.

e-devlet-hayvan-sahiplenme (4)

iPhone sıcaklığı nasıl ölçülür? iPhone sıcaklığı nasıl ölçülür?
  • Evcil hayvan hakkında paylaşılan bilgileri gözden geçirin ve “Devam Et” seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​e-devlet-hayvan-sahiplenme (5)

  • Hayvan sahiplenme talimatlarını takip edin ve sonuçlandırın.

Sahiplendirme işleminizi sonuçlandırdıktan sonra barınak yetkilileri size ulaşacaktır ve gerekli bilgilileri sizinle paylaşacaktır.

Barınaktan evcil hayvan sahiplenme ücretli mi?

Belediyelere ait barınaklarda hayvan sahiplenmek ücretsizdir. Ancak, barınaklara bağış ve yardım yapılabilir. Bağış ve yardımlar, evcil hayvan sahiplenecek kişilerin inisiyatifine kalmıştır. Kimse sizden zorla yardım yapmanızı isteyemez.

Barınaktan evcil hayvan sahiplenme şartları nelerdir?

2022-09-28 11_46_12-Window

Bir barınaktan evcil hayvan sahiplenirken sizden bazı belgeler istenebilir. İstenilen belgeler farklılık gösterebilir. Genel olarak, sahiplenme sonrası evcil hayvanın yaşayacağı yere ait belge ve fotoğraf, sahiplenilen hayvanın yaşayacağı evin veya iş yerinin adresi, elektrik veya su faturası, iletişim bilgileri ve gerekli durumlarda referans gösterilmesi istenebilir. Ayrıca, detaylı bir form doldurmanız da istenebilir.

Editör: Engin Çepnioğlu