Kripto para piyasasının son aylardaki sert düşüşü, sadece bireysel yatırımcıları değil aynı zamanda bir ülkeyi de ciddi bir biçimde sartı. Bu ülke aslında dünyanın en fakir ülkelerinden olan ve büyük bir riske girerek resmi para birimini Bitcoin olarak belirleyen El Salvador.

Eylül 2021'den bu yana çeşitli zamanlarda Bitcoin satın alarak elindeki Bitcoin miktarını her fırsatta artıran El Salvador, piyasanın düşmesiyle adeta dibe vurdu. On milyonlarca dolar harcayan El Salvador, %57 oranda zarara uğradı. 

LUNA kurucusu Do Kwon, Karadağ'da yakalandı LUNA kurucusu Do Kwon, Karadağ'da yakalandı

El Salvador'un zararı ne kadar?

2022-10-16 16_36_07-Window

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkenin her Bitcoin alımını Twitter hesabı üzerinden paylaşıyordu. Bu nedenle yaşanan bu zararın takibi de çok zor değil. Bu şekilde El Salvador'un Bitcoin harcamalarını takip eden bir site de kuruldu.

Nayib Bukele Portfolyo Takibi” adlı internet sitesindeki verilere göre El Salvador, bugüne kadar yaptığı yatırımından %57 oranda zarara uğradı.

2.381 adet Bitcoin'i olan El Salvador devletinin 107 milyon 155 bin dolar değerindeki 45 milyon 585 bin dolara kadar düştü.

Editör: Burak Karahan