Fransa'da mahsur kalan balina, çevreciler tarafından beslenmeye başladı! Fransa'da mahsur kalan balina, çevreciler tarafından beslenmeye başladı!
Kaşifler, dünya tarihinde şimdiye kadar en derine batmış olan bir gemi enkazı buldular. Keşfedilen bu gemi, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir ABD donanması muhrip gemisi olarak tanımlandı.

Dünyanın en derin noktasında yer alan gemi: USS Samuel B Roberts

USS Samuel B Roberts adlı savaş gemisi, Ekim 1944'te Filipin Denizi'ndeki Samar Savaşı sırasında batırılarak deniz seviyesinden 6.895 metre aşağıdaki zemine oturdu. Denizaltıyla derin dalış yapan bir Teksaslı finansör ve maceracı Victor Vescovo, 'Sammy B Roberts'ı, aldığı tüm darbelere rağmen büyük ölçüde sağlam buldu. Amerika savaş tarihinde, Japonlara karşı gösterdiği kahramanca bir son direnişle ünlü bu gemi, Japonya'nın donanmasına göre daha az sayıya ve silaha sahipti. Ayrıca Samuel B Roberts muharip gemisinde 224 kişilik görevli mürettebattan 89 asker çatışma sırasında hayatını kaybetti. Hayatta kalan 120 kişi ise 50 saat boyunca kurtarılmayı bekleyerek can sallarına sarıldı. Victor Vescovo verdiği demeçte, çeliğin yalan söylemediğini ve bu gemilerin enkazlarının, verdikleri savaşların son tanıkları olduğunu belirtti. Ayrıca Vescovo "Sammy B Japon ağır kruvazörlerini atış mesafesinde tuttu ve o kadar hızlı ateş etti ki mühimmatını tüketti. Hatta savaş gemisi, Japon gemilerini ateşe vermek için duman mermileri ve aydınlatma mermilerini bile kullanmaya başladı ve ateş etmeye devam etti. Bu davranış olağanüstü bir kahramanlık eylemi. Her iki tarafta da ölümüne savaşıyordu." dedi. Maceracının 'Limiting Factor' isimli denizaltısı tarafından çekilen görüntülerde, geminin gövde yapısını, topları ve torpido kovanlarını görmek mümkün. Ayrıca, Sammy B Roberts savaş gemisinde Japon mermilerinin oluşturduğu delikler ve kıç tarafında büyük bir darbe aldığına dair kanıtlar var.     Bu batığın ne kadar derinde bulunduğuna dair bir fikir sağlamak gerekirse, dünyanın okyanus tabanının %98'nin 6.000 metreden daha az derinlikte olduğunu belirtelim. Leyte Körfezi Muharrebesi'nin bir parçası olan Samar Savaşı, dünya tarihi boyunca denizde geçen en şiddetli çatışmalar arasında yer alıyor. Ayrıca bu savaşlar sırasında her iki taraftan da birkaç gemi derin sulara gömülerek kayboldu. Bunun yanı sıra geçen sene Vescovo, USS Johnston muhripini 6.460m derinlikte bulmayı başarmıştı. Ayrıca Vescovo'nun keşif gezilerini organize eden şirket EYOS'tan yetkili görevli Kelvin Murray, "Henüz bulunamayan iki Amerikan gemisi daha var (USS Gambier Bay ve USS Hoel)" dedi. Gittikçe daha fazla başarıya imza atan Vescovo, Dünya'nın beş okyanusundaki en derin noktaları ziyaret eden ilk kişi olarak anlıyor. Ayrıca yedi kıtanın her birindeki en yüksek zirvelere tırmanan Vescova, kısa süre önce Amazon.com'un kurucusu Jeff Bezos ortaklığında geliştirilen roket ve kapsül sistemi olan New Shepard ile uzaya gitmişti. Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.