AMD geçen hafta yongalarının Windows 11‘de performans sorunları yaşadığı konusunda kullanıcılarını uyarmıştı. Microsoft’un bu sorunları düzeltmek için yaptığı ilk güncelleme ise problemi daha da kötüleştirdi.

TechPowerUp , dün Windows 11 güncellemesi yayınlandıktan sonra çok daha yüksek gecikme süresi gördüğünü, bu da daha kötü performans anlamına geldiğini bildirdi. Ryzen işlemcilerin Windows 11’de performans kaybı yaşamasının iki nedeni vardı. Bunlar:

  • Birincisi, CPU’nun L3 önbellek gecikme süresinin belirsiz bir sebeple üç kat artması. AMD’ye göre bu, yüzde 3-5 oranında sistem performansı düşüşüne sebep oluyor.
  • İkincisi ise 65W TDP değerinin üzerinde çalışan 8 ve üzerinde çekirdekli işlemcilerde yaşanıyor. CPU iş parçacıklarını yoğun şekilde kullanan uygulamalar belirsiz bir sebeple Windows 11 ile çalışırken performans sorunu yaşıyor.

Güncelleme sonrası performans daha da kötü

TechPowerUp’ın yaptığı testte, Ryzen 7 2700X üzerindeki L3 önbellek gecikmesi neredeyse 3 kat daha da artarak 31.9ns olarak ölçüldü. L3 önbellek sorunu muhtemelen önümüzdeki hafta Microsoft tarafından ele alınacak ve söylentilere göre 19 Ekim’de bir yama ile düzeltilecek.

Özellikle Microsoft, bu yeni işletim sistemi için desteklenen işlemci miktarını sınırlamasına rağmen bu kadar çok sorunla birlikte çıkış yapması oldukça şaşırtıcı. Hatalar her zaman yeni işletim sistemi sürümlerinde olur, ancak önemli CPU’lar üzerindeki bu kadar bariz bir performans etkisi, açık beta döneminde düzeltilmesi gereken bir hataydı.

OKUYUN  Microsoft'u reddeden Discord, Sony ile ortaklık kurdu!