AMD, 3D V-Cache üretim teknolojisini kullanarak 2022 yılının başlarında Ryzen 5000 yenisini yenilemeyi planlıyor. Yenilenen işlemciler yüzde 25’e kadar performans artışı sağlayacak.

Zen mimarisine geçişinin 5. yılında olan AMD, 2022 yılı başında Zen 3 Ryzen 5000 işlemcilerini yenilemeyi planlıyor. Yeni 3D yonga teknolojisine vurgu yapan şirket, bilgi işlem yongalarının üzerine önbellek katmanları (3D V-Cache) eklemenin önemli performans artışı ile sonuçlanacağını açıkladı.

%25’e kadar daha fazla performans

192MB 3D V-Önbellek teknolojisine sahip Ryzen 9 5900X ile standart modeli karşılaştıran şirket, oyun performansında yüzde 25’e kadar artış sağlayacak. Ayrıca güç verimliliğini üst düzeye çıkarmak için CPU yükünü ve güç tüketimini dengeleyebilen ”Güç Yönetimi” özelliğine sahip bir dizüstü bilgisayar serisinin 2022’nin başlarında geleceğini söylüyor.

AMD teknik pazarlama direktörü Robert Hallock, Ryzen işlemcilerin 2022 yılının sonlarında yeni bir platforma taşınacağını doğruladı. Bununla beraber yeni serinin PCIe 5.0, DDR5 bellek desteği ile geleceğini ve mevcut AM4 CPU soğutucular ile uyumlu olacağını söyledi. Yeni serinin ismi belirtilmemiş olsa da Ryzen 6000 olma ihtimali oldukça yüksek diyebiliriz.

Logitech’ten League of Legends temalı oyuncu ekipmanları!

OKUYUN  Efsane PlayStation 2'nin tahtını sallayabilen yok!