AMD işlemci tarafında yaptığı atılımlarla Intel’i yakalamış ve pazar payını ele geçirmeye başlamıştı. Ancak AMD’nin işlemcilerinde yaptığı fiyat artışı sonrasında ve işlemcilere yaşanan ulaşım problemleri arından Intel’e geri dönüş başladı.

Ocak ayındaki verilere göre Intel’in pazar payı %66.51 oranındayken, AMD ise %33.49 pazar payına sahipti. Intel uzun bir dönemdir liderlik koltuğuna sahip olsa da AMD’nin geçmişte ulaşamadığı %30’luk pazar payını geçtiği ve yükselişini sürdürdüğü açıklanmıştı. Haziran ayındaki Steam Donanım Anketi, Intel işlemcilerinin kullanım oranının %1.72 oranında arttığını ve AMD’nin düşüşe geçtiğini gösteriyor.

Intel’in son dönemde %5 artışla %71.58 pazar payına ulaştığı ve AMD’nin aynı oranda değer kaybı yaşadığı bildiriliyor. Dünyada çip krizinin devam ettiğini düşünürsek AMD, işlemci üretimini hızlandırıp piyasada artış gösterebilirse değer kaybının önüne geçip tekrar yükselebilir.

Neden yaşanıyor?

AMD’nin Ryzen 5000 serisinde 300 doların altında fiyatla bir işlemci çıkarmaması ve Intel’in 10400F ve 11400F gibi oldukça cazip modelleri olması bu durumun önemli nedenlerinden. Üstüne bir de AMD’nin zamları gelince düşüş kaçınılmaz oldu.

OKUYUN  DRAM fiyatlarına da zam geliyor!