Apple, Qualcomm, AMD ve diğer birçok büyük teknoloji şirketleri için işlemci tedariği yapan TSMC, piyasada yaşanan küresel çip kıtlığının 2022 yılında da devam edebileceğini açıkladı. Firmanın CEO’su CC Wei, küresel çip probleminin çözülmesinin ancak 2023’te çözülebileceğini belirtti.

Çip krizi devam edecek

Teknoloji devlerine işlemci üreten TSMC’nin CEO’su CC Wei, kıtlığın önümüzdeki bir veya iki yıl daha devam edebileceğini ifade etti. Gelen haberlere göre talepler yüksek ve 2023‘te müşterileri desteklemek için daha fazla kapasite sunabileceklerini söyleyen Wei; “Böylelikle tedarik zincirindeki kıtlığın biraz azaldığını görmeye başlayacağız” şeklinde konuştu.

Intel’in CEO’su Pat Gelsinger’de geçtiğimiz günlerle açıklamalarda bulunarak, kıtlığın etkisini gidermenin birkaç yıl sürebileceğini söylemişti. TSMC’nin CEO’sunun da açıklaması yakın bir zamanda geldi. Yani söylenenlere göre çip krizi çözülse bile etkisi oldukça sürecek. Yaşanılan bu çip krizi teknolojiden otomotive her sektörü etkisi altına almıştı. Bazı firmalar üretimi durdururken, bazı işletmeler de küçülmeye gitti.

TSMC yetkilileri, otomobil üreticisi müşterileri için gelecek dönemde yonga tedariklerinin artmasını beklediğini açıkladı ancak aynı durum Intel ve Nvidia için geçerli değil. Bu iki şirketin eksikliklerinin tamamlanması yakın gelecekte pek mümkün görünmüyor.

Siz yaşanılan çip kriziyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce bu süreç ne kadar devam edebilir? Düşüncelerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  Apple yeni nesil M2 işlemcilerin seri üretimine geçti!