Fransız bulut bilişim şirketi Scaleway, yakın zaman önce resmi blogunda çok ilginç bir hikaye paylaştı. Scaleway CEO’su Yann Lechelle, bir blog yazısında şirketinin bir yıl önce bir Scaleway veri merkezinden diğerine geçişi sırasında bir adet SSD kaybettiğini belirtti. Transfer yolculuğu “güvenli” olarak nitelendirilmesine rağmen bu olay gerçekleşmişti.

Günümüz zamanı baz alınarak hayırsever bir YouTuber, inanılmaz bir şekilde şirkete kayıp SSD’yi geri verdi. YouTuber, SSD’yi dark web‘deki bir web sitesinden kurtardığını belirtti. Kahraman YouTuber’ın kimliği ise henüz açıklanmadı.

YouTuber, izleyici kitlesi için veri silme ve veri kalıcılığıyla ilgili bir konu hazırlıyordu ve bunun için bir SSD almak istiyordu. Sitelerden birinde kayıp bir SSD ile karşılaştığında da muhtemelen videoları için yedek bir sürücü arıyordu. YouTuber, SSD’yi aldıktan hemen sonra Scaleway ile iletişime geçti. YouTuber, Scaleway’e sürücünün zarar görmeden iade edildiğini ve içindeki verilerin kopya ve benzeri olmadan hala orijinal durumunda olduğuna dair de güvence verdi.

Şirket, bu olay sayesinde taşıma sürecinin tam denetimini gerçekleştirdiğini ve mümkün olan yerlerde gerekli değişiklikleri yaptığını söylüyor. Taşınan depolama ve ortam, sertleştirilmiş kasaların içindeki GPS özellikli izleyicilerle güncellendi.

Konu, polis tarafından araştırılmaya devam ediyor.

OKUYUN  Çip sıkıntısı Apple'ı da mı vuracak? Tim Cook uyardı!