Artırılmış gerçeklik teknolojisi her geçen gün emin adımlarla gelişmeye devam ediyor. HTC‘nin son olarak duyurduğu “Vive Flow” VR başlığında en çok dikkat çeken teknolojik adım ise yansıtıcı lensler, bu bir VR başlığı gibi görünmesini zemin hazırlarken dış dünyayı da görmenizi sağlayan kullanışı bir yenilik. 499 dolarlık ücretli bu cihaz, harici bir güç kaynağına bağlanmakta ve normalde kullanılan üst düzey oyun VR başlıklarından daha hafif sürükleyici deneyimlere odaklanmakta.

HTC, Vive akışının “teknolojiyi yeni bir yöne götürdüğünü, ne yaptığımıza değil, nasıl hissettiğimize odaklandığını” söylemekte. Bu amaçla şirket, başlığın meditasyon ve beyin jimnastiği uygulamalarıyla birlikte kullanılmasının yanı sıra kendi “kişisel, sinema boyutlu VR ekranınızda”  TV ve film izlemenize izin vermeyi amaçladığını söylemekte.

Spesifik olarak, cihaz 3.2K çözünürlük, 75 Hz yenileme hızı ve 100 derecelik bir görüş alanı sunmakla birlikte, 3D uzamsal ses teknolojisi kullanmakta. Vive Flow‘u Bluetooth kulaklıklarla da birlikte kullanabilirsiniz.

Başlığın toplam 189 gram ağırlıkta olduğu önemle vurgulanmakta

Düşük ağırlık ve katlanır tasarımı, başlığı uygun şekilde taşınabilir hale getirmekte, böylece Vive Flow‘u küçük bir çantaya yerleştirebilirsiniz.

Öte yandan, görünüşte daha iyi özelliklere ve dahil olan denetleyicilere sahip bir Oculus Quest 2‘yi 300 dolar karşılığında alabileceğinizi düşünürsek, fiyat etiketini biraz düşünmek gerekebilir. İnsanların, eklenen taşınabilirlik için böyle bir prim ödemeye gerçekten istekli olup olmayacaklarını zamanla göreceğiz.

OKUYUN  Apple'ın kurucularından Wozniak: iPhone 12 ve 13'ün farkını anlayamadım