Yeni nesil oyun konsolları geçen yılın sonunda piyasaya sürüldü. Bu konsollardan biri olan PlayStation 5, SSD yetenekleri ve güçlü donanımı ile öne çıkıyor. Ne yazık ki, bu pahalı SSD depolama birimi yalnızca 825 GB’dir. İlk bakışta bu boyut yeterli gibi görünüyor ancak modern oyunların boyutu ve konsolun üzerindeki alan sadece 667 GB olduğu düşünüldüğünde bu yeterli değil. Neyse ki Sony bu soruna bir çözüm buldu.

Microsoft bu sorunu kendi katı hal sürücüsüyle çözdüğünde Sony başka bir çözümü benimsedi. Şirket, SSD’lerin PS5’e takılabileceği bir alan ekledi ve kullanıcıların sorunları kendi başlarına çözmek için kendi M2 SSD’lerini kullanmalarına izin verdi. Bu özellik oyunculara özgürlük sağlıyor ve şirketin güncellemesinin uygulanmasını bekliyor. Bloomberg’in raporuna göre bu özellik bu yaz yayınlanan bir güncellemede yayınlanacak.

Satın alınan M2 SSD’yi konsolun özel bir alanına yerleştirerek kullanıcılar ihtiyaç duydukları depolama alanına sahip olacaklar. Burada dikkat edilmesi gereken tek kriter alınan SSD’nin 4. nesil olmasıdır. Bu depolama üniteleri ülkemizde bulunabilmektedir ve fiyatı 1.000 litreden başlamaktadır. Alınan bilgilere göre bu güncelleme, konsol fanlarının daha hızlı çalışmasını da sağlıyor. Isı dağılımına büyük önem veren PlayStation 5, SSD eklentisinin tıpkı konsolun geri kalanı gibi ısı dağılımını koruyacağını umuyor. Bu şekilde amaç, performansı birinci taraf kadar yüksek tutmaktır. Merak edilen bunun fanın gürültüsünü ne ölçüde etkileyeceği.

 

OKUYUN  Sony 10 adet oyunu ücretsiz dağıtıyor!