Apple, uygun fiyatlı bir iPad için kolları sıvadı. iPhone 11 işlemcisine sahip olacak olan yeni iPad 2021 yılında karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Ucuz iPad’ın fiyatı ve özellikleri neler olacak? Haberimizde detaylara ulaşabilirsiniz…

Apple, iPad Pro modellerini eylül ayında duyurduğu sırada daha ucuz bir alternatif üretmek adına yeni 10.2 inç ekrana sahip yeni bir iPad üreteceğini duyurdu. Bu demek oluyor ki 2021 yılında ucuz bir iPad ile karşılaşacağız. Apple’ın üzerinde çalıştığı yeni iPad, diğerlerine göre daha uygun fiyatlı olacak. Apple’ın “ucuz iPad” sloganıyla duyurduğu tabletin 2021 yılında piyasada yerini alması muhtemel. iPhone 11 işlemcisinden yararlanacak olan yeni iPad 2021’in ilkbahar aylarında bizimle olacak. Firmadan sızan bilgilerde yeni ucuz iPad’de A13 Bionic işlemci yer alacak. Fiyatı 299 Dolar civarında olacak olan tablette ekran büyüklüğü 10.5 inç, 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanı olacak.

Apple’ın kendi ürettiği işlemciye sahip Mac’ler 2021 yılında geliyor

Apple, kendi ürettiği Mac ve Macbook’lara yine kendi ürettiği işlemcileri yerleştirmeye hazırlanıyor. Bloomberg’de yer alan bilgilerde, Apple’ın bu yeni modelleri 2021 yılının ilk çeyreğinde karşımıza çıkacak. Cupertino merkezli teknoloji devinden gelen haberler de bunu doğrular nitelikte. Apple, Mac’ler için üç farklı yeni işlemci üzerinde çalışıyor. Bu işlemciler farklı Mac’ler için ve tabi ki farklı güçlerde olacak. İşlemci üretiminde, Apple’ın yeni iPhone için geliştirdiği A14 işlemci mimarisinin rol model olması planlanıyor ama Mac’te kullanılacak olan işlemciler, iPhone işlemcilerinden çok daha güçlü olacaktır.

Bu yenilikle ürünlerin tasarımı da değişecek. Mac ve Macbook’ların yeni tasarımları şimdiden merak konusu. Apple’ın Intel işlemciler ile de güzel bir uyum yakalamıştı ve Mac ya da Macbook’lara Windows 10 işletim sistemi yüklemek mümkün hale gelmişti. 2021 yılında yeni işlemcilerle bu mümkün olacak mı? Hep birlikte bekleyip, göreceğiz.

OKUYUN  Windows 10 21H1 güncellemesi geldi! İşte yenilikler

80’li yıllarda, Apple bilgisayarlarında Motorola’nın işlemcilerini kullanıyordu. Sonrasında şirket PowerPC adıyla IBM destekli işlemcilerle seriyi devam ettirdi. Ve Apple bugüne kadar böyle geldi, ayrıca Intel ile oldukça yakındı. Uzun yıllar Apple ürünlerinde Intel işlemciler yer aldı. Çıkan haberler bile Intel’in hisselerini aşağıya çekmeye yetti. Apple kendi işlemcisine sahip Mac’leri piyasaya sunduğu zaman Intel’i tamamen terk etmiş olacağı anlamına gelmez.

Donanım ürünlerinin mimarisini değiştirmek kolay bir iş değildir. Apple’ın artık Mac’ler için kendi işlemcilerini üretecek. Konsept, Apple’ın alışkın olduğu bir konsept. İşin her kısmında kendi dokunuşlarını görmek isteyen bir şirket Apple. İşlemcilerden sonra grafik işlemci konusunda da Apple’ı sahada görebiliriz. Apple’ın en büyük avantajı iPhone’larda kendi işlemcilerini üretip kullanıyor olması. Önümüzdeki dönemde Apple bize sürprizler yapmaya devam edecek gibi görünüyor.