AMD, yavaş yavaş RDNA3 mimarisine dayalı yeni nesil grafik kartlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor ve bazı yeni bağlantı seçenekleri de beraberinde geliyor. Şu anda kullandığımız grafik kartları, DP çıkışları için DisplayPort 1.4 konektörü kullanıyor. Bununla birlikte, daha gelişmiş DisplayPort 2.0, RDNA3 GPU’lara yerleşebilir ve video çıkış sisteminde çok ihtiyaç duyulan iyileştirmeleri de beraberinde getirebilir.

DisplayPort 2.0’ın getirdiği ilk yenilik 80 GB/sn’ye kadar aktarım hızı sağlaması olacak. Böylelikle yüksek bant genişliği sayesinde Ultra High Bit Rate teknolojisi 10K çözünürlükte 60 Hz yenileme hızları alabilmemizi mümkün kılıyor. Aynı anda iki 4K 144 Hz monitör de bu standart sayesinde çalıştırılabilecek. Hatta sıkıştırma işlemleriyle bu sınır daha da artırılabilir. AMD’nin RDNA3 grafik mimarisinde bu sıkıştırma teknolojisine yer vereceği de gelen iddialar arasında.

Navi 3x çekirdeklerinin temelini oluşturacağı RDNA3 mimarisinin gelecek yılın ortalarında piyasada olması bekleniyor. 5nm süreci ile %40-50 arasında bir performans artışı sunacağı düşünülen teknoloji, çoklu yonga sistemini de beraberinde getirecek.

OKUYUN  AMD'nin AM5 soketli anakartları PCIe 5.0 desteklemeyecek