AMD‘nin yeni 2022 yılında çıkması beklenen Raphael mimarili anakartlarının PCIe 5.0 desteklemeyeceği ortaya çıktı.

AMD’nin Raphael mimarili yeni anakartlarının şemaları internette sızdırıldı. Buna göre AM5 soketli anakartlar, PCIe 4.0 ve DDR5 desteği ile gelecek.

Intel PCIe 5.0 ile geliyor

Geçtiğimiz günlerde Intel Alder Lake 12. nesil işlemci ailesinin PCIe Gen5 sürümünü destekleyen ilk mimari olacağı ortaya çıkmıştı. Bu nedenle kullanıcılar AMD’nin de GEN5’e geçmesini bekliyordu. Ancak sanılanın aksine yeni Raphael serisi PCIe GEN4 ile gelecek.

Sızdırılan yeni şema, AMD AM5 yonga setinin yüksek hızlı NVMe sürücülerin, USB 4.0 cihazların bağlanabilmesini sağlayan 16+4+4 PCIe Gen4 hattı ile geleceğini bizlere gösteriyor. Çift kanal DDR5 desteği sunacak yonganın maksimum ram hızları şemada belirtilmiyor.

AM5 platformu, USB 4.0 denetleyicisi aracılığıyla PCIe Gen4 hattına bağlanan DisplayPort 2.0’a destek sunacak. AMD’nin ”Raphael” kod adlı Ryzen 7000 ailesi, Zen 4 mimarisini içerirken yeni çıkacak CPU’ların teknik özellikleri tam olarak açıklanmadı. Bu bilgilerin yanı sıra sızan şema ile beraber Raphael işlemcilerin RDNA 2 entegre GPU’ya sahip olacağı açıklananlar arasında yer alıyor.

OKUYUN  Samsung'un kulaklıkları iltihaba neden oluyor