Hollywood’dan çıkan filmlerin yapısında yıllar içerisinde büyük değişiklikler oldu. Özellikle de COVID-19 pandemisinin gölgesinde, kısa çekim süreleri ve film akış servisleri ile filmler artık sinema salonlarında izlenir olmaktan çıktı.

Pazar on yıldan fazla bir süredir değişim içinde. Özellikle de Marvel Studios’un yapımları sürekli gişe rekoru kırar nitelikte. Daha az mega film starları var. Ve TV’de yayınlanan filmler ve düşen fiyatlarla, insanlar sinemaya gitmeyi pek düşünmüyor artık.

Tüm bu film akış servisleri, Marvel Sinematik Evreni‘nin sinema dünyasını ele geçirmesi gibi durumlar sonucunda, orta bütçeli filmler öldü. Artık Hollywood, çok büyük yapımlara ya da süper ucuz filmlere yöneliyor ve ortada kalan potansiyeli olan filmler daha doğmadan ölüyor.

Geriye dönüp baktığımızda en iyi ve en unutulmaz filmleri hatırlayabiliyoruz. Artık bazı film türleri kayıp gibi geliyor.

Günümüzde asla yapılamayacağını (ya da yapılmayacağını) düşündüğümüz filmleri sıraladık.

İşte Bugün Asla Yapılmayacak 5 Film

1- Polis Akademisi (1984)

Günümüzde muhtemelen tuhaf ve beceriksiz polisler hakkında bir film çekmeniz mümkün değil. Neden olduğunu az çok tahmin edebiliyorsunuz.

2- Titanic (1997)

Titanic gibi epik yapımlar sinema dünyasının en başarılı filmlerinden olsa bile konu getirdiği gelir olunca o kadar da başarılı değiller. Yarısı bütçeye sahip filmler bu tipteki filmleri fark atarak geçiyor. Bu nedenle de Hollywood artık böyle filmlere yanaşmıyor.

3- The Last Samurai (2003)

“Japonya’daki Meiji dönemini anlatan bir senaryomuz var. Ve başrol için Tom Cruise’u düşünüyoruz.” Bu cümleyi duyup da günümüzde bu film için bütçe ayıracak bir stüdyo yöneticisi var mıdır? Sanmıyoruz…

4- Air Force One (1997)

Air Force One gibi bir film o günlerde gayet iyi iş çıkarmış olabilir, ancak Harrison Ford’un varlığı o filmi sattıran şey oldu. Ford’un, Regarding Henry gibi bir filmi bile para kazandırdı. Günümüzün en çok kazananlarına baktığımızda çok farklı bir resim ortaya çıkıyor: Robert Downey, Samuel L. Jackson ve Scarlett Johansson, neredeyse her ölçekte en yüksek gişe rekorları kırıyor, ancak her biri için bu sıralama neredeyse tamamen Marvel filmlerine bağlı.

OKUYUN  Spotify, oldukça kullanışlı yeni özelliklerini duyurdu!

Artık büyük yıldızlar, filmlerin satması için yeterli olmuyor. Süper kahraman ve daha çok süper kahraman gerekli sanırım…

5- Revenge of The Nerds (1984)

2021 yılında bir “inek” (Nerd) komedisi çekmek ya da en azından bu filmdeki gibi (Spoiler vermiyoruz) mümkün değil. Çünkü 80’lerin aksine, şimdi eğlence dünyasını “Nerd”ler yönetiyor diyebiliriz. The Big Bang Theory’de bile , aptalların çoğunlukla sağlam ilişkileri ve iyi maaşlı işleri vardı ve boş zamanlarını dünya çapında popüler pop kültürü eğlencesi hakkında “geeking” yaparak geçiriyorlardı.