90’lar ve anime denilince akla ilk olarak Neon Genesis Evangelin geliyor. Fakat 90’lar aslında birçok harika animeye ev sahipliği yapıyor. Ve son zamanlarda 90’lar animelerinin anime filmler olarak tekrardan seyircilerle buluşturulacağı yönünde birçok haber görüyoruz.

İşte 90’larda çıkmış ve izlemeye değer 10 anime önerisi

1- Dragon Ball Z (1989 — 1996)

Dragon Ball serisinin 80’lerde yakaladığı çıkışın ardından 90’larda Dragon Ball Z geldi ve tüm dünyayı etkisi altına aldı.

2- Cowboy Bebop (1998 — 1999)

Western, suç ve polisiye türlerini bir arada harmanlayan Cowboy Bebop, tüm zamanların en iyileri arasında gösteriliyor ve müzikleri de kendine hayran bırakan cinsten.

3- Sailor Moon (Ay Savaşçısı) (1992-1997)

Türkiye’de Ay Savaşçısı ismiyle yayınlanmış ve birçok insanın unutamadığı animelerden olan Sailor Moon, genç kadınların birbirlerine olan desteği ve gücünü anlatan harika bir yapım. Sadece 6 ay yayınlanması planlanan yapım tam 5 yıl sürdü ve büyük başarı elde etti.

4- Slam Dunk (1993 — 1996)

Spor temalı animelerin oldukça popüler olduğu 90’larda, basketbol konusunu işleyen ve neredeyse Japonya’da basketbolun yayılmasında tek başına etkili olan bir yapım Slam Dunk. Daha fazlasını söylemeye gerek yok sanırım.

5- GTO: Great Teacher Onizuka (1999 — 2000)

Eski bir motorcu, öğretmen oluyor ve ne kadar iyi bir kalbi olduğunu tüm okuluna gösteriyor. Yetişkinler için daha uygun olacak bu anime oldukça komik sahneleriyle sizi ekran başına bağlayacaktır.

6- Pokémon (1997 — Günümüz )

Pokemon’u listeye almak biraz hile gibi oldu ama özellikle herkesin hayranı olduğu animenin ilk sezonları 90’ların sonunda yayınlandı. Tabii gidip 1000’den fazla bölümü tekrar izleyin demiyoruz ama bir Magmar-Charizard kapışmasını tekrar izlemenin kimseye bir zararı olmaz herhalde?

OKUYUN  Netflix'ten Pokemon dizisi geliyor!

7- Initial D (1998 — 2000)

Inital D diğer bahsettiğimiz animeler kadar tanınmasa da oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip ve birçok anime filme ve live action filme sahip. Hızlı ve Öfkeli serisinin orta çıkışı Inital D’ye bağlanır hep. Kim bilir belki de öyledir? Yarış, arabalar ve drift sevenler bu animeyi kaçırmasın.

8- Mobile Suit Gundam Wing (1996)

Kolonileşmenin 195. yılında Dünya, uydu halindeki bir çok uzay kolonisiyle çevrili hale gelmiştir. Dünya Birliği, nüfusu kontrol altında tutmak için “mobile suit” adı verilen insansı savaş makineleriyle kolonileri oldukça zalim bir şekilde yönetmektedir. Aslında tüm bu olup bitenlerin arkasında, gizli bir örgüt olan “Oz” vardır.
Artık olup bitenlere daha fazla dayanamayan koloniler, geri saldırı yapmak için 5 genç mobile suit “Gundam” pilotunu, Dünya Birliği ve Oz ile savaşması için savaş alanına sürer.

9- Serial Experiments Lain (1998)

Yakın gelecekte, wired adı verilen ağ bugünkü internetten bir adım öne geçerek insanların hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Wired erişimi NAVI adı verilen güçlü bilgisayar sistemleri ile gerçekleştirilmektedir. Wired a bağlı insanlar, zamanlarının büyük bir kısmını ağdaki sanal yaşantılarına ayırmaktadırlar. Orta okul öğrencisi Lain Iwakura, babası bilgisayar sektöründe olmasına rağmen wired dan uzak bir yaşam sürmektedir. Günün birinde, Lain’in sınıf arkadaşı Chisa intihar eder. Chisa’nın trajik ölümünün ardından Lain ve tüm sınıf arkadaşları Chisa’dan garip bir elektronik posta alırlar. Chisa metinde, yalnızca bedeninin öldüğünü, bilincinin wired da yaşadığını söylemektedir. Sınıf arkadaşları, olayı garip bir şaka olarak değerlendirip hayatlarına devam ederler. Ancak, Lain’in wired a olan ilgisi yavaş yavaş artar ve NAVI sinde daha fazla zaman geçirmeye başlar. Lain’in gerçek hayat ile olan bağı zayıfladıkça bilinen gerçeklikte zamansal ve mekansal kırılmalar meydana gelir.

OKUYUN  Pokemon Legends: Arceus, 1 hafta süre içinde 6.5 milyon kopya sattı

10- Neon Genesis Evangelion (1995 — 1996)

En iyisini en sona sakladık. Genç Evangelion pilotlarının karşılaştığı psikolojik travma, dünya dışı yaratıkların gezegenimizi istilası, robotların aslında gerçek duyguları olması… Depresyon ve umutsuzluk duygularını en derinlerde hissettirecek bu anime muhtemelen tüm zamanların en iyilerinden.

O zaman size iyi seyirler dileriz. Listenize bir kaç anime ekleyebildiysek ne mutlu bize. Sizin de 90’lardan sevdiğiniz diğer animeler varsa yorumlar kısmında bize yazmayı unutmayın.