Twitter'ı satın aldıktan sonra aldığı tartışmalı kararlarla gündemden düşmeyen Elon Musk, bu kez de spam ve bot hesapların kapatılmaya başlandığını açıkladı.

Bot hesaplara savaş açan Elon Musk, Twitter'dan yaptığı paylaşımda kullanıcılara takipçi sayısı uyarısında bulundu. Musk, attığı tweette "Twitter, çok sayıda spam/dolandırıcı hesabı temizliyor. Bu nedenle takipçi sayınızın düştüğünü görebilirsiniz." dedi.

Kendi takipçi sayısı da düştü

Elon Musk'ın paylaşımının ardından kendisine cevap veren bir kullanıcı, Elon Musk'ın takipçileri arasında da bot hesaplar olduğunu ve Musk'ın da takipçi sayısının düştüğünü ekran görüntüsüyle gösterdi.

Mac kullanıcılarına müjde! WhatsApp'ın bu yeni özelliğini çok seveceksiniz! Mac kullanıcılarına müjde! WhatsApp'ın bu yeni özelliğini çok seveceksiniz!

Musk'ın şu anda 119.6 milyon takipçisi bulunuyor. Yani şimdiye kadar kaba bir hesapla Elon Musk'ın takipçi sayısı 100 bin azaldı. 

Obama'yı da geride bırakacak

Şu anda Twitter'da en çok takipçisi olan isim konumunda bulunan eski ABD Başkanı Barrack Obama'nın 130 milyon takipçisi var. Elon Musk ise 120 milyon ile ikinci sırada. Sosyal medya analiz şirketi Social Blade'ten istatistikçiler, Musk'ın takipçi sayısının Twitter'ı satın aldığından beri arttığını söylüyor.

Daha önce sosyal medya endüstrisinde, platformun CEO'sunun aynı zamanda en çok takip edilen kişi olduğu bir durum gerçekleşmemişti.

Social Blade'e göre geçtiğimiz 12 ayda, Musk günde 268 bin 03 takipçi kazandı. Kaybettiği takipçi sayısı ise günde sadece beşti.

Twitter'dan toplu işten atmanın yapıldığı 12 Kasım günü Musk 200 bin takipçi kaybetti. Aynı gün takipçi de kazandı tabii ancak takibi bırakan sayısı daha fazlaydı.

Musk'ın 17 Ocak 2023 itibariyle en fazla takipçiye sahip kişi olması bekleniyor.