Son zamanlarda dedikodularını duyduğumuz ve değiştirilmesi beklenen Twitch partnerlik programının detayları ortaya çıktı. Yeni partnerlik programı ile “premium partnerlik” dediğimi ünlü yayıncılara daha yüksek ücretler kazandıran anlaşmaların bitmesi ve diğer klasik partnerlerin de daha az gelir elde edeceği görülüyor. Aynı zamanda daha çok reklam da izleyicileri bekliyor.

Amazon’un sahibi olduğu dev canlı yayın platformu Twitch, yeni partnerlik programı ve platformda yapacağı köklü değişikliklerle oldukça ses getirecek. Fakat bu ses olumlu yönde olmayacak…

Yayıncı gelirleri azalıyor, reklamlar artıyor

Bloomberg’in site içi kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, artık yayıncılara daha az komisyon ödenecek ve izleyicilere daha fazla reklam gösterilecek. Bu yaz aylarında yapılması beklenen değişikliklerin henüz son halinde olmadığı ve değişiklikler yapılabileceği de belirtiliyor. Hatta bu değişikliklerin tamamen rafa kaldırılması da az bir ihtimal olsa da mümkün.

İşte Twitch partnerlik programında yapılması beklenen değişiklikler:

  • Yayıncılar, daha fazla reklam yayımlayabilecek.
  • Üst düzey yayıncılarda aboneliklerde yapılan gelir kesintisi %70/%30’dan %50/%50’ye indirilecek.
  • Aboneliklere yeni kademe sistemi getirilecek, kademelere erişmek için kriterler belirlenecek (Detay verilmedi).
  • Twitch, partnerlerin münhasırlık kısıtlamalarını kaldıracak. Böylece yayıncılar YouTube veya Facebook’ta yayın yapabilecek.

Bu haberin ortaya çıkmasının ardından birçok yayıncıdan tepki de geldi. Ayrıca daha fazla reklamla karşı karşıya kalması muhtemel olan izleyiciler de bu haberi pek hoş karşılamadı.

Yayıncı Jacksepticeye, çıkan haberlerle ilgili “Şaka gibi. Twitch dışında herkes için her şey daha kötü olacak” yorumunu yaptı.

ABD’de yaşayan Türk yayıncılardan Hasan “Hasanabi” Piker ise Twitch’in bu değişiklikleri yapmasının sebebinin şirketin kendisini canlı yayın alanında rekabet halinde görmemesi olduğunu düşünüyor. Hasanabi attığı tweette, “Twitch’i seviyorum ama kârlarını artırmak için yayıncılardan uzaklaşıyorlar. Neredeyse tüm gelirim bana ayda 5 dolar vermeyi seçen abonelerden geliyor. Twitch hali hazırda küçük yayıncılardan aldığı %50 payı da yeterli görmemiş. Gerçekten vahşi.” yorumunu yaptı.

OKUYUN  7 yıldır geliştirilen PlayStation özel oyunu iptal edildi...