Koronavirüs sebebiyle evlere kapanan insanların dijital platformlara olan ilgisi oldukça artmış durumda.
Dev şirketler hedefledikleri rakamlara pandemi sebebiyle kısa sürede ulaştı.

Artan taleple birlikte ülkemizde de bu alanda boşluk olduğunu fark eden yatırımcılar, yavaş yavaş yerli içerik platformlarını hayata geçiriyorlar.

TRT bomba gibi geliyor

Netflix Türkiye’nin faaliyete geçmesiyle birlikte dijital platformlara olan ilgi artmıştı. Pandeminin getirmiş olduğu koşullarla birlikteyse bu platformlara olan ilgi de adeta patlama yaşandı.

BeinConnect ve D-smart gibi uydu odaklı yayıncılık yapan platformlar içeriğe ağırlık vermeye başlarken, BluTV ve PuhuTV gibi platformlar ise orijinal içerik sayısını arttırdı.

Son dönemlerde GAIN ve Exxen gibi yerli platformların kuruluşuna tanıklık ettik. Televizyon dünyasının da bilinen isimleri yavaş yavaş trendlere uyum sağlamaya başladılar.

TRT0 geliyor

TRT, iki yeni platform çıkaracağını duyurdu. Bu platformlarıyla iddialı olan TRT’nin, Netflix’e göz dağı vermesi de dikkatlerden kaçmadı.

TRT0 adıyla izleyicisiyle buluşacak olan platformlardan ilki yayın hayatına başlangıç için çalışmalara başladı. TRT0 yurtiçine içerik sağlayacağını açıkladı.
Daha önce Tutunamayanlar dizisiyle izleyiciyle buluşan Osman Nail Doğan, Dünya Hali isimli bir dizi için kamera karşısına geçti. Farklı projeler için görüşmeler devam ediyor.

TRT0’ın yanı sıra Endonezya, Malezya, Hindistan, Avrupa ve Uygurca konuşulan bölgelere de hitap edebilmek amacıyla farklı bir platform yayın hayatına başlayacak.
İçeriklerin bu kitlelere hitap edebilmesi amacıyla daha geniş kapsamlı hazırlanacağı da gelen bilgiler arasında.

TRT’nin dijital platformları için abonelik ücretinin olup olmayacağı henüz netlik kazanmış değil. TRT’nin yanında D-smart’ın da yeni bir içerik platformu için kolları sıvadığı konuşuluyor.

OKUYUN  Leyla ile Mecnun'un yeni Leyla'sı açıklandı!