Valve’ın geçtiğimiz günlerde 18. yaşını kutlayan oyun marketi Steam, her geçen gün yeni güncellemelerle geliştirilmeye devam ediyor. Ancak Steam’de yapılan son değişiklik oyuncuları pek memnun etmeyecek cinsten.

Steam, platformda tescilli bir şekilde bulunan bir oyunun daha önceki versiyonlarına geri döndürülme seçeneğini oyunculara sunuyordu. Fakat artık oyuncular istediği oyun versiyonlarına geri dönemeyecek.

Birçok nedenden dolayı kullanılıyordu

Steam’in kaldırmayı düşündüğü bu özellik birçok nedenden ötürü oyuncular tarafından sıkça kullanılıyordu. Yeni gelen güncellemelerden sonra oyunlardaki performans problemleri, modlama, hatalı sürümlerden kurtulma gibi nedenlerden ötürü oyuncular eski versiyonlara geçebiliyordu.

SteamDB tarafından paylaşılan habere göre, Platformun beta versiyonunda görülen değişiklik, artık oyunların eski sürümlerini indirmemize engel olacak. Fakat eski sürümleri oyunculara oynatmak isteyen geliştiriciler, günümüzde de geçerli olan bir çözümü kullanmaya devam edebilecekler. Geliştiriciler, oyun sürümlerini beta sekmesinde listeleyerek eski sürümleri oynamamızı sağlayabilecekler. Günümüzde bu özelliği Euro Truck Simulator 2’de görebiliyoruz.

Böyle bir değişikliğin neden yapıldığıysa Steam tarafından beta notlarında “Oyunları başlatırken gecikmeleri önlemek ve çevrimdışı oynamaya hazırlanmak için tüm yüklü ve Bulut özellikli oyunların mümkün olan en kısa sürede senkronize edildiğinden emin olmak” şeklinde açıklanmış durumda.

OKUYUN  Life is Strange: True Colors'da Tibet Bayrağı krizi!