Steam, internetteki en popüler oyun ve topluluk platformudur . İnanılmaz satışları, neredeyse her oyun için çok sayıda başarısı ve kullanımı kolay arkadaş sistemi ile yıllar içinde itibar kazandı. Çoğu PC oyuncusu için komuta merkezidir. Steam oyunu açmayı reddettiğinde, tüm oyununuzu etkiler. Steam açılmıyorsa, birkaç kolay yöntem ile düzeltebilirsiniz.

Steam’in kapalı olup olmadığını kontrol edin

Başka bir düzeltmeyi denemeden önce denemeniz gereken ilk şey, Steam’in kapalı olup olmadığını bulmaktır. Servis çalışmıyorsa, başka hiçbir şey çalışmayacaktır. Web sitesinde “Steam Down” var mı? doğrulamak için ve web sitesi ayrıca Steam çalışmıyorsa eğlence için başka potansiyel çıkışlar öneriyor.

Ayrıca, hizmetlerinin Steam’e erişip erişemeyeceğini değil, aynı zamanda diğer kullanıcıların da benzer sorunlar yaşayıp yaşamadığını gösterecek olan “Aşağı Dedektörünü” deneyebilirsiniz.

Steam’i yönetici olarak çalıştır

Bir programı yönetici olarak çalıştırdığınızda, sisteme bunun güvenli olduğunu ve güvenlik ihlallerinden bağımsız olarak başlatılması gerektiğini söylüyorsunuz. Bir programın başlamasını engelleyen arka plan programları veya güvenlik duvarları varsa, bunları yönetici olarak çalıştırmak bir programın her durumda açılmasına izin vermelidir.

Başlat menünüzdeki Steam simgesini seçin ve sağ tıklayın. Ardından “Yönetici olarak çalıştır”ı seçin. Bu, Steam’in ön yüklenmesini durdurmaya çalışan tüm programları engelleyecektir. Her zaman işe yaramayabilecek basit bir yöntemdir, ancak denemeniz gereken ilk şeylerden biridir.

Windows’u güncelleyin

Steam, program içinde kötü amaçlı yazılım çalışmadığından emin olmak için çeşitli güvenlik kontrolleri gerçekleştirir. Masaüstü istemcisi ayrıca Chromium tarayıcısının yerleşik bir sürümünü kullanır ve bu Windows’un en son sürümünde çalışmıyorsa bazen bir hata verebilir.

İşletim sisteminizin tamamen güncel olduğundan emin olun. Mevcut güncellemeler varsa, devam edin ve yükleyin. Yine, bu garantili bir düzeltme değildir, ancak olası bir sorun kaynağını ortadan kaldıracaktır.

OKUYUN  Windows 10'da kurtarma moduna nasıl girilir?

Görev yöneticisi ile Steam’i sonlandırın

Programlar ve hizmetler, genellikle bilgisayarınız tarafından çalışır durumda olarak işaretlendikleri ancak gerçekte önyükleme yapmadıkları bir hata ile karşılaşırlar. Bu gibi durumlarda, Görev Yöneticisi’nde aynı görevin çalışmadığından emin olun ve olanları kapatın. Steam için yapılacak iki işlem vardır.

İlk Müşteri Boostrapper Buhar kendisi gerçek bir süreçtir. Bu uygulamanın sona erdirilmesi Steam’i kapatacaktır. Diğeri, kullanıcılar Steam’i başlatmaya çalışırken bazen sorunlara neden olan bir arka plan işlemi olan Steam Client Webhelper’dır.

Steam’i tekrar açmaya çalışmadan önce arka planda Steam ile ilgili olan herhangi bir işlemi kapatın.

Steam uygulama önbelleğini temizle

Bilgisayarınız, sık kullandığınız uygulamaları, bu programların bir sonraki kullanımınızda daha hızlı ve kolay bir şekilde önyüklenmesini sağlayan bir önbellekte depolar. Çoğu zaman, sorunsuz çalışır. Ancak önbelleğin yanlış verileri depoladığı ve hatalara neden olduğu zamanlar vardır. Steam önbelleğiniz bir hata içeriyorsa, Steam açılmayabilir.

Dosya Gezgini’ni açın ve Yerel Disk (C 🙂 > Program Dosyaları (x86 )> Steam > appcache’ye gidin . Tüm appcache klasörünü kopyalayın ve yedek olarak ihtiyacınız olması durumunda başka bir yere yapıştırın.

Bunu yaptıktan sonra, appcache klasörünü silin ve Steam’i başlatmayı deneyin. Bunu yaptığınızda yeni bir klasör oluşturulacak, umarım Steam’in ilk seferinde açılmasını engelleyen herhangi bir hatadan arınmış olur.

Steam’i kaldırın ve tekrar yükleyin

Her şey başarısız olduğunda, kapatın ve sıfırdan yeniden açın. Steam’i bilgisayarınızdan tamamen kaldırın. Gidin Ayarlar> Uygulamalar> Uygulamaları ve özellikleri ve sonra Buhar bulana kadar aşağı kaydırın. Simgeye tıklayın ve ardından Steam’i bilgisayarınızdan kaldırmak için Kaldır düğmesine tıklayın.

Bu bittiğinde ana Steam web sitesine gidin. Ekranın üst kısmındaki Steam Kur simgesine tıklayın . Alternatif olarak, sadece bu bağlantıyı takip edin. Steam’in en son sürümünü indirin, yeniden yükleyin ve yeniden başlatmayı deneyin. Bunu yapmak, depolanan verilerin çoğunu bilgisayarınızdan temizler ve yükleme sorunlarının çoğunu ortadan kaldırır.

OKUYUN  Epic Games’de yılbaşı şenliği

Steam’i kaldırmanın, tüm oyunlarınızı ve cloud’a yedeklenmemiş tüm kayıtlı verileri de kaldıracağını unutmayın.

Sistem geri yükleme gerçekleştirin

Her şey başarısız olursa ve Steam hala açılmıyorsa, Steam’in çalıştığını bildiğiniz önceki bir noktaya Sistem Geri Yükleme’yi deneyebilirsiniz. Çeşitli şeyler, özellikle Windows Güncellemeleri olmak üzere başka hiçbir şeyin düzeltemeyeceği sorunlara neden olabilir. Bu olduğunda, sisteminizin önceki bir sürümüne geri dönmek için bir Sistem Geri Yükleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10, Sistem Geri Yükleme işlevini bulmayı gerekenden biraz daha zor hale getirir. Buna erişmenin iki ana yolu vardır. Önce, Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik’i açın. İki açılır menü göreceksiniz. Güvenlik ve Bakım. Bu ikisinin altında kurtarma adı verilen bir seçenek var .

Kurtarma’yı seçin ve ardından Sistem Geri Yüklemeyi Aç’ı seçin. Bunu yapmak, “Sistem Geri Yükleme Sihirbazı”nı açacaktır. Devam etmek için ekrandaki talimatları izleyin. İleri’yi seçtikten sonra , sistem güncellemeleri ve diğer olaylardan önce oluşturulan bir dizi “geri yükleme noktası” arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca manuel olarak da geri yükleme noktaları oluşturabilirsiniz.

Steam uzun zamandır gözde popüler bir uygulama ve varlığı sırasında Steam’in açılmamasına neden olabilecek çeşitli hatalar ortaya çıktı. Birçoğu çabucak çözülse de, zorluklarla çözülen birkaç hata var. Ancak iyi haber şu ki, bu adımlar Steam ile karşılaştığınız neredeyse tüm sorunları çözmenize yardımcı olacak.

Sorunu düzeltin, kitaplığınızı açın ve oyun oynamaya geri dönün.