Uzak ve yakın ailenizle, dostlarınızla, iş arkadaşlarınızla genelde telefon görüşmesi ve mesaj yoluyla iletişim halinde olursunuz. Ancak evde kaldığımız bu dönemde görüntülü konuşmaya ihtiyaç duyabiliriz. Bu durumda görüntülü konuşmamızı sağlayan Skype nedir? Skype nasıl kullanılır? Skype’ta nasıl görüşme başlatılır? gibi soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz…

Skype’ı siz de mi kullanmak istiyorsunuz? İşte uygulamayı nasıl indireceğiniz ve nasıl kullanacağınızla ilgili adım kılavuzumuz… 

1. Adım: Yazılımı indirin

Kullanmayı planladığınız cihaza bağlı olarak Skype’ın uyumlu sürümünü indirin. Bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki bağlantılardan birini tıklayın:

  • Skype’ı Windows için indirmek istiyorsanız tıklayın. 
  • Skype’ı Mac için indirmek istiyorsanız tıklayın. 
  • Skype’ı Linux için indirmek istiyorsanız tıklayın.
  • Akıllı telefonunuzda Skype kullanmayı planlıyorsanız, özel cihazınız için uygulamayı almak için burayı tıklayın.
  • Tabletler için burayı tıklayın.

 

2. Adım: Kullanıcı adınızı oluşturun

Kolayca hatırlayabileceğiniz ama başkalarının bulması zor bir kullanıcı adı ve şifre bulun. Ardından, adınızı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşın. Böylece aramalarınız onlara gidecek ve onlar da sizlere arama ve mesaj yoluyla ulaşabilecekler. 

3. Adım: Kişi listenizi oluşturun

Skype kullanıcı adınızı oluşturduktan sonra, sevdiklerinize kullanıcı adlarını sorun. Oturum açtıktan sonra sol taraftaki kişiler sekmesini ve ardından sağ üst köşedeki ‘’Kişi Ekle’’ düğmesini tıklayarak rehberinizdeki kişilerinizi ve kullanıcı adıyla kişileri ekleyebilirsiniz. 

4. Adım: Çağrı türünüzü seçin

Kişi listenizi oluşturduktan sonra, ilk Skype aramanızı yapmaya hazır olacaksınız. Bir aile üyesi veya arkadaş seçin. Daha sonra gördüğünüz butonda ne tür bir arama yapmak istediğinize karar verin. Şunlardan birini seçebilirsiniz:

  • Görüntülü görüşmeler: Yüz yüze iletişim kurmak istiyorsanız video butonuna (seçeneğine) tıklayın. 
  • Telefon aramaları: Kamera kullanmadan telefon araması yapmak istiyorsanız, telefon butonuna tıklayın. 
  • Bir arkadaşınızla veya aile üyesiyle görüşüyorken diğer arkadaşlarınızı da eklemenize yarayacak olan bir ‘’+’’ düğmesi göreceksiniz. Bu özellikle tüm aile veya tüm arkadaş grubuyla bir araya gelip konuşabilirsiniz. 

5. Adım: İnternete bağlı olduğunuzdan emin olun

Arama sırasında diğer kişiyi göremiyor veya duyamıyorsanız, bağlantıyla ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Sizin ve konuştuğunuz kişilerin etkileşim için yeterince güçlü bir internet bağlantısına sahip olduğundan emin olmak için arama kalitesi simgesine tıklayın ve internet bağlantınızı ölçün. 

 

OKUYUN  Zoom'dan yeni dönem!

6. Adım: İstediğiniz kadar konuşun!

Bağlantı güçlü hale geldiğinde, gün boyu sevdiklerinizle konuşabilirsiniz. Çünkü Skype, mesafeden bağımsız olarak sevdiklerinizle bağlantı kurmayı kendine görev olarak üstlenir. 

7. Adım: Aramayı sonlandırın

Konuşmayı bitirmek  ve programı kapatmak için kırmızı telefon simgesine basmanız yeterli olacaktır. 

Skype nedir?

İlk olarak Ağustos 2003’te piyasaya sürülen Skype, İsveçli Niklas Zennström ve Janus Friis tarafından kuruldu. Skype, bilgisayarınızdaki, tabletinizdeki veya akıllı telefonunuzdaki kamerayı kullanarak sevdiklerinizle bağlantı kurmanıza, görüntülü konuşmanıza olanak sağlayan kullanışlı ve kullanımı kolay bir programdır. Skype, özellikle uzun mesafelerden aile üyeleri ve arkadaşlarla konuşmak için kullanışlıdır. Bu, bağlantı kurmanın ve iletişimde kalmanın daha samimi ve daha eğlenceli bir yoludur. Skype ayrıca anlık mesajlaşma hizmetleri de sağlar. Kullanıcılar metin, video, ses ve görüntü iletebilir. Uygulama, video konferans görüşmelerine de izin verilir.

2003 yılında kullanıma açılan Skype, Mart 2020’de aylık olarak 100 milyon kişi tarafından kullanılırken, günlük 40 milyon kişi tarafından kullanıldı. KOVİD nedeniyle kullanıcı sayısından %70 bir artış görünmekte.