Dünyanın ve Türkiye’nin en popüler dijital video akış platformu olan Netflix, platformu adeta bir televizyona dönüştürecek “canlı yayın” özelliği üzerinde çalışıyor.

Deadline’da yer alan habere göre Netflix, platformdaki bazı içerikleri (stand-up, reality show vb.) canlı şekilde izlenebilmesini sağlayacak yeni “canlı yayın” özelliğini kullanıcılara sunacak.

Geçtiğimiz haftalarda açıkladığı yeni istatistikler sonrasında 10 yıl aranın ardında ilk kez abone kaybettiği ortaya çıkan Netflix, kullanıcılarına daha iyi ve yeni özellikler sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Yakında şifre paylaşımını kaldırmayı ve reklamlı ucuz aboneliği getirecek olan Netflix, bunların yanı sıra ‘canlı yayın’ özelliği üzerinde de çalışıyor.

Netflix, canlı yayın özelliğini kullanıcıların beğenisine sunmayı planlıyor. ABD merkezli dev platformun bu özelliği geliştirmenin ilk aşamalarında olduğu; canlı reality showlar gibi televizyonlarda gördüğümüz programlarda ve stand-up gösterilerinde kullanılabileceği ifade ediliyor.

Ayrıca canlı yayınların, platformun popüler yarışma programları için canlı oylama yapmak için kullanılabileceği de gelen haberler arasında. Şu an için canlı yayınlar hakkında pek fazla detay bulunmadığını da eklemek gerek. Özelliğin senaryosu olmayan reality şovlarda ve stand-up gösterilerde kullanılacağı tahmin edilirken spor yayınlarında kullanılıp kullanılmayacağı merak konusu olmuş durumda. Böyle bir şey birçok kullanıcı tarafından beğenilme potansiyeline sahip olsa da Deadline, platformun buna dair bir planının şu an için bulunmadığını aktarıyor.

Netflix bu hamlesinin ardından geleneksel televizyon kanallarına daha da çok benzeyecek ve canlı yayınlar sayesinde kullanıcılara ulaşabilecek. Henüz test aşamasında olan bu ‘canlı yayın’ özelliğinin detayları ya da ne zaman geleceği konusunda bir bilgi bulunmuyor.

OKUYUN  Çin bildiğiniz gibi: 16 yaş altına canlı yayın yapma yasağı