Netflix dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformu konumuna ulaşırken, uyguladığı yerel fiyatlandırma politikası bu durumda çok etkili oldu. Netflix’in ülkelere özel uyguladığı fiyatlandırmayı inceleyen Statista firması, Netflix’i en ucuz kullanan ülkeleri sıraladı. Türkiye ise listede ikinci sırada.

Tam 190 ülkede hizmet veren Netflix, neredeyse tüm ülkelerde yerel fiyatlandırma uyguluyor. Bu fiyatları inceleyen Statista, Comparitech’in verilerini kullanarak bir çizelge oluşturdu. Bu ağlamda Netflix’i en ucuz kullanan ülkeler ülkeler ortaya çıktı.

Türkiye ikinci sırada

Statista’nın derlediği verilerle oluşturulan çizelgeye göre, Netflix’i en ucuz kullanan ülke Arjantin. Arjantin’in yerel para birimi pezoya göre uygulanan fiyat, yalnızda 4,67 dolara denk geliyor.

İkinci sırada ise Türkiye var. Netflix’in standart abonelik paketi, Türkiye’de 4,75 dolara mal oluyor. Netflix’in anavatanı ABD’de standart plan için 13,99 dolar istendiğini düşündüğümüzde, Türkiye ve Arjantin’in bu fiyatın çok daha altında hizmet satıldığını söyleyebiliriz.

Arjantin ve Türkiye’nin arkasındansa 6,81 dolara kullanan Brezilya geliyor. Kolombiya’da 7,04 dolar olan paket fiyatı, Peru’da 8,49 dolar, Hindistan’da 8,81 dolar, Filipinler’de 9,16 dolar ve Güney Afrika’da ise 9,44 dolar olarak belirlenmiş durumda.

Her ne kadar bu tabloya ilk baktığımızda, diğer ülkelere göre daha avantajlı bir fiyat ile kullandığımızı düşünsek de, aslında durum pek içi açıcı değil. Türk lirasının yaşadığı büyük değer kaybı, Netflix gibi büyük firmaları ‘zorunlu’ olarak bu kadar düşük fiyatlardan satış yapmak zorunda bırakıyor. Listedeki diğer ülkelere de bakıldığında aslında durumun çok iyi olmadığı da net ortaya çıkıyor.

OKUYUN  Honor Band 6 fiyatı ile dikkat çekiyor! Türkiye'de satışa çıktı