Yıllardır Android ve iOS kullanıcıları sesli asistan uygulamalarını çalıştırmak için “Hey Google” veya “Hey Siri” komutlarını kullanıyor. Şimdiyse popüler müzik dinleme uygulaması Spotify da benzer bir özelliğe sahip oldu. İsveçli şirket uygulamanın “Hey Spotify” komutu kullanılarak kolayca açılabileceğini duyurdu.

Spotify’ın eller serbest uyandırma kelimesi geçen ay ilk kez ortaya çıktı. Şirket bugün itibariyle beklenen özelliği uygulamada etkinleştirdi. Yeni kısayol aracı, Car Things donanımının bir göstergesi olarak kabul ediliyor ve yakında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Hey Spotify, Sezen Aksu çal!

Bugün dünyanın her yerinden birçok kullanıcı Spotify’dan gelen o bildirimi aldı. Pencerede artık “Hey Spotify” komutunun kullanmaya açık olduğu ile ilgili metin paylaşıldı.

Yeni sesli komut işlevi yalnızca uygulama ve ekran çalışırken etkinleşiyor. Bu platformun kullanıcılarını dinlemek için yapay zeka yöntemlerini kullanmaya devam ettiği anlamına geliyor. Ancak şirket endişelenecek bir şey olmadığını ifade ediyor. Çünkü, ses verilerinin kullanımına ilişkin gizlilik politikasına göre Spotify, yalnızca uyandırma kelimesini söylediğinizde yaptığınız telefon görüşmelerini kaydediyor.

Uygulamayı “Hey Spotify” komutu ile çalıştırdıktan sonra çeşitli sesli aramalar yapmak mümkün. Örneğin, platformdaki sanatçıları, albümleri, single’ları, çalma listelerini veya podcast’leri klavye kullanmadan sadece ses kullanarak açabiliyorsunuz. Şirketin yerleşik sesli arama hizmeti gelecekte daha da genişletilecek.

Car Thing donanımına göz kırptı

Spotify’dan gelen haberler, artık Car Thing’den sadece bir adım uzakta olduğunu ve platformun ilk donanım ürünü olarak lanse edileceğini gösteriyor. Geçen hafta, cihazın çeşitli işlenmiş fotoğrafları ortaya çıktı. Şimdi, eller serbest sesli komut hizmetinin etkinleştirilmesi, bu olasılığı daha da güçlü hale getirdi.

Adından da anlaşılacağı gibi Spotify Car Thing, şirketin otomobiller için tasarlanmış ilk özel ses kontrol cihazıdır. Sürücüler tarafından Spotify’dan şarkı veya podcast dinlemek için rahatlıkla kullanılacak bir ürün şu anda geliştirme aşamasında. Ancak beklenen lansman için çok az zaman kaldığı tahmin ediliyor.

OKUYUN  YouTube, COVID-19 aşıları hakkında yanıltıcı bilgi paylaştığı için 30.000 videoyu kaldırdı