Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Yeni kanun kapsamında sosyal medya gelirlerine ve uygulama geliştiricilerine %15 stopaj kesintisi uygulanacak.

Kanun kapsamında artık internet fenomenlerinin ve mobil uygulama geliştiricilerin gelirlerine kesinti getirildi. Mobil uygulama geliştiricileri ve internet üzerinden ürettiği içerik ile para kazanan vatandaşların, 640 bin TL’ye kadar olan kazançlarının %15’i stopaj usülü ile devlete ödenecek. Bu kesintiler bankalar aracılığıyla yapılacak. 640 bin TL’nin üstünde kazancı olan mobil geliştiricilere ve fenomenlere, gelir vergisi usülü ile işlem yapılacak.

Küçük esnafa gelir vergisi muafiyeti

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, yalnızca fenomen ve uygulama geliştiricileri ilgilendiren yenilikler getirmedi. Bu kanunla 850 bin civarında küçük esnaf, gelir vergisinden muaf tutuldu. Ayrıca bu kanunla ATV ve UTV olarak isimlendirilen araçlardan yüzde 25 ÖTV alınmasına, karavanlardaki ÖTV’nin ise sabit yüzde 45 olarak belirlenmesine karar verildi.

Resmi Gazete’deki Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a buradan ulaşabilirsiniz.

OKUYUN  Facebook, Avustralya ile arasındaki sorunu açıkladı