Xiaomi’nin Türkiye’deki Salcomp Fabrikası’nda bir kaç hafta önce işten çıkarılan işçiler yaptığı eylemlerin ardından zafere ulaştı.

Xiaomi’nin İstanbul’ Avcılar’da açtığı ilk fabrikası Salcomp’ta çalışan 170 işçi, düşük ücret ve kötü çalışma şartlarıyla nedeniyle sendikaya üye olmuştu. Bunun ardından ise işçiler başka nedenler öne sürülerek işten çıkarılmıştı. Fabrika önünde eyleme başlayan işçiler bir zafer kazandı ve işe geri alınacakları açıklandı.

Türk Metal Fabrikası ile Çin sermayeli Xiaomi ve ortağı Salcomp yöneticileri arasında gerçekleşen görüşme sonunda anlaşmaya varıldı.

Türk metal Sendikası açıkladı

Türk metal Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Ali Akman, sendikanın Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın gönderdiği anlaşma metnini açıkladı. Metne göre işveren, Türk Metal’e üye olmaları sebebiyle işten çıkarılan bütün işçileri yeniden işe alacak. 21 Eylül’de firma yöneticilerinin avukatı ile sendika yöneticilerinin bir toplantı yapacağı ve işe geri alım koşullarının tartışılacağı da gelen bilgiler arasında. Sendika yaptığı açıklamada “Sevgili kardeşlerim, Xiaomi’nin yiğit emekçileri, değerli bacılarım, günlerdir direnen, mücadele eden, Türk Metal’in yürekli neferleri, hepimize merhaba değerli kardeşlerim, sizler, ülkemizin anayasasının, yasalarının, uluslararası sözleşmelerin tüm emekçilere tanıdığı bir hak olan sendikalaşma hakkını kullandınız.

” Daha insanca bir yaşam için… Daha iyi bir ücret ve sosyal haklar için…Aşınız…Ekmeğiniz…Alın teriniz için Türk Metal’e üye oldunuz. Bazı sıkıntılar yaşandı; ancak değerli arkadaşlarım, Salcomp Xiaomi işvereni ile 15 Eylül 2021 günü yaptığımız görüşmenin ardından, kendileri anlaşmak için sunduğumuz koşullar, bugün işveren tarafından kabul edilmiştir, “ diyerek işçilere müjdeli haberi verdi.

Salı günü anlaşmaya varıldıktan sonra, Türk Metal Sendikası üyesi olan işçilerin sendika tarafından daha önce verileceği sözü verilen 1000 TL civarındaki erzak yardımının henüz verilmemiş olan 750 TL’lik kısmı ise Perşembe günü tek seferde verilecek.

OKUYUN  Çinli telefon markası Tecno da Türkiye'de üretime başladı

Sendika bu yardıma ek olarak bir de işten atılan üyelerine, işsiz kaldıkları her bir gün için 100 TL’lik bir destek ödemesi yapacak.

Sendika, üyesi olan işçilerin bu zaferini, “Değerli kardeşlerim, bu bir zaferdir… Bu zafer sizin zaferinizdir… Siz Türkiye işçi sınıfına örnek oldunuz, umut oldunuz… Direnişinizden, mücadelenizden dolayı sizleri kutluyorum. Türk Metal’e hoş geldiniz… Bundan sonra hep birlikteyiz. El eleyiz… Gönül gönüleyiz… Sizleri sevgiyle kucaklıyorum… Saygılarımı sunuyorum. “ diyerek kutladı.

Daha önce yaşananları aşağıdaki haberimizde bulabilirsiniz:

Xiaomi Türkiye fabrikasındaki “sendika” krizi büyüyor! İşçiler eylemde…