Enigma ismi verilen 555.55 karat siyah elmas açık artırmaya çıkarılıyor. Açık artırmada kripto para birimlerinin de kabul edilmesi bekleniyor.

Çok nadir olan ve uzaydan geldiğine inanılan 555.55 karatlık siyah elmasa “Enigma” ismi verilmiş. Müzayede evi Sotheby’s Dubai, 2022 Şubat ayında elması Londra’da açık artırmaya çıkaracak. Elmasın en az 6.8 milyon dolar karşılığında satılması bekleniyor ve olası bir kripto para birimiyle ödeme sistemlerinin kabul edilmesi bekleniyor.

Siyah elmas ayrıca carbonado olarak da bilinir ve doğal olarak sadece Brezilya ve Orta Afrika’da bulunur. Kökenleri bilinmiyor ve ikisi kozmik kokenlere atıfta bulunan altı farklı hipoteze konu oldu. Dev bir yıldızın içinde oluşmuş ve daha sonra bir süpernovaya dönüşerek malzemeyi Dünya’ya doğru fırlatılmış olabilirler. Ayrıca, doğrudan veya başka bir yıldızlararası nesne ile çarpışma nedeniyle asteroitlerden gelmiş olma ihtimalleri de var.

Sotheby’s Dubai’de bir mücevher uzmanı olan Sophie Stevens, “Karbonado elmaslarının, dünya dışı kökenlerden, Dünya ile çarpışan ve ya kimyasal buhar eğilimi oluşturan ya da aslında meteorların kendisinden gelen göktaşları ile oluştuklarına inanıyoruz” dedi.

Stevens, “Pırlantanın şekli, gücü ve korumayı temsil eden Khamsa’nın Orta Doğu palmiye sembolüne dayanmaktadır. Dolayısıyla, elmasın her yerinde işleyen beş sayısının hoş bir teması var” dedi.

 

OKUYUN  Atiye'nin final sezonu yayınlandı