Küresel tedarik zinciri kesintilerinin yalnızca marketteki alış verişinizi veya en yeni Apple ürününü alma durumunuzu etkilediğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Boya endüstrisi şu anda yoğun bir tedarik zinciri krizinden geçiyor; Eğer evinizi boyamak için mavi renge ihtiyacınız varsa size kötü bir haberimiz var.

Avrupa’nın en büyük ürün üreticisi olan boya üreticisi AkzoNobel Çarşamba günü Bloomberg’e verdiği demeçte, mavinin bazı tonlarını yapmak için malzemelerinin tükendiğini söyledi. CEO Thierry Vanlancker, çıkışın zorluğun , elde edilmesi “son derece zor” olan belirli bir temel renk tonu eksikliğinden kaynaklandığını söyledi .

Vanlancker:  “Tam bir kaos yaratıyor”

AzkoNobel’in sıkıntıları bununla da bitmiyor. Bloomberg’in bildirdiğine göre, üretici, boyası için metal kutu bulmakta zorlanıyor çünkü onları yapmak için kullanılan teneke kutu bulamıyor. Ayrıca AzkoNobel, su geçirmez yapıda olan boyaları da teslim edemiyor çünkü bu boyaları su geçirmez hale getirmek için gerekli katkı maddesi bulunamıyor.

Vanlancker, Çarşamba günü şirketin üçüncü çeyrek kazançlarına ilişkin bir medya duyurusunda , olağanüstü seviyelerde hammadde maliyeti ve tedarik zinciri kesintisinin işini etkilediğini söyledi. Onun açıklaması , Eylül sonunda Sherwin-Williams tarafından yapılan ve reçineler ve polimerler gibi malzemeler (boya bileşenleri) ve boya kutuları yapmak için çelik için artan maliyetlere işaret eden bir açıklamayı tekrarladı .

Tedarik zinciri bozulması ve malzemelerin artan maliyeti nedeniyle Akzo Nobel’in fiyatları 2021’de zaten %6 arttı ve yıl sonuna kadar %5-6 artması bekleniyor.

OKUYUN  PlayStation sahiplerine kötü haber: The Elder Scrolls 6, Xbox’a özel olacak gibi görünüyor