Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, tarihte ilk kez tamamı sivillerden oluşan roketi uzaya göndermişti. 3 gündür Dünya çevresinde seyahat eden 4 kişilik ekip, SpaceX kapsülüyle Atlantik Okyanusu’na iniş yaptı.

Jeff Bezos’un Blue Origin’i ve Virgin Galactic ile girdiği uzay turizmi yarışında Elon Musk, skoru eşitledi. SpaceX, tamamı sivil mürettebatla gerçekleşen ilk uzay yolculuğunu tamamladı. SpaceX Inspiration4 isimli bu uçuşun ardından SpaceX’in Crew Dragon isimli uzay kapsülü Dünya’ya iniş yaptı. Atlantik Okyanusu’nda Florida’nın açıklarına paraşüt sistemi ile iniş yapan kapsüldeki mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Atlantik Okyanusu’na iniş yapan yolcular sağlık kontrolünden geçirildi ve helikopter ile Cape Canaveral’a götürüldü. Dünya çevresinde ısı artışı yaşanmasına karşın özel uçuş kostümü giyen sivil astronotlar için böylelikle 1927 santigrat dereceye karşı da önlem alınmış oldu.

Astronotlar denize düşmeden önce saatte 24 kilometre hızla iniş yaparken Çarşamba günü başlayan yolculuk da son buldu. Hubble Teleskobu ya da Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çok daha yükseğe çıkan kapsüle binmek için her yolcunun yaklaşık 200 milyon dolar ödediği tahmin ediliyor.

OKUYUN  Uzaydan çekilmiş fotoğrafların çoğunda neden yıldızlar görünmüyor?