11 Kasım 2021’de uzaya başarıyla fırlatılan Crew-3, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yer alan görevini tamamladı. Eğer işler planlar dahilinde giderse SpaceX Crew-3 ekibi, 4 Mayıs’ta Crew Dragon Endurance uzay aracıyla Dünya’ya dönüş yolculuklarını gerçekleştirecek.

Yaklaşık 6 aydır görev üstünde olan SpaceX Crew-3 ekibi, SpaceX Falcon 9 roketi ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi. Bu görev, Avrupa Uzay Ajansı’ndan Matthias Maurer ile NASA’dan Raja Chari, Tom Marshburn ve Kayla Barron tarafından gerçekleştirildi.

Matthias Maurer pazar günü paylaştığı Twette, “Ejderha kıyafeti kontrollerini tamamlıyoruz. SpaceX Crew Dragon kapsülümüz Endurance işte bu. Yakında Dünya’ya döneceğiz ve ben de eve dönmeyi dört gözle bekliyorum. Aynı zamanda yakında veda etme zamanı geleceği için biraz hüzünleniyorum.” ifadelerine yer verdi.

Dört kişilik başarılı ekip, çok sayıda bilimsel deney üzerinde çalışmalar yürüttü. Bakım ve yükseltme çalışmalarında da görevlerde yer alan ekip, mikro yerçekimi koşullarında yaşam deneyimlerini paylaşmak için deneysel yayınlar yaptı.

Geçtiğimiz haftalarda Crew-4 ekibi görev değişimi için Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştı. Crew-4, Crew-3 ve NASA ekibine ev sahipliği yapan Uluslararası Uzay İstasyonu, meşgul bir dönemden geçiyor. Uluslararası Uzay İstasyonunda, şu anda toplam 11 kişi bulunmakta.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

OKUYUN  Dünyanın en zengin insanının evi yok: Arkadaşlarının kanepelerinde uyuyor