Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, üniversite öğrencilerinin transkript belgelerini e-Devlet’ten alabileceklerini açıkladı. 1 Ekim 2021 itibarıyla hizmet kullanıma açılacak.

Transkript belgeleri, üniversite öğrencilerinin kayıt durumlarını, aldıkları dersleri, notları, akademik başarı düzeylerini, öğrenim dilini ve not sistemi gibi detayları içeren bir belgedir. Bu belge yalnızca üniversitelerin ilgili fakültelerinin öğrenci işlerinden alınabiliyordu. Şimdiye kadar Türkiye’de yalnızca dört üniversite bu belgeyi e-Devlet üzerinden sağlamaya başlamıştı. Fakat yeni açıklamaya göre hizmetin genişledi.

1 Ekim 2021’de hizmet kullanıma sunulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile durumun paylaşıldığını ve ardından alınan bir karar ile tüm üniversitelerin e-Devlet sistemine bu hizmetle dahil edilmesi kararını açıklayan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, konuya ilişkin açıklamasında; “Bu tarih itibarıyla mezun olan ve halen okuyan öğrenciler, bilgilerini kapsayan transkriptlerini sorgulayabilecek. Ancak sistemde daha önceki tarihli transkriptlerin gönderilmesine engel bulunmadığından ve daha eski tarihli mezunlara ait transkript gönderen üniversiteler olursa bu bilgilere de ulaşılabilecek” ifadelerini kullandı.

Transkript belgelerinin Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dil seçeneği olacak

Ali Taha Koç açıklamasına: ”YÖK‘ün bu dijital hizmeti sayesinde transkript belgeleri e-Devlet kapısı üzerinden ‘Türkçe ve İngilizce’ olarak ilk kez çift dilde de alınabilecek. Daha önceden yabancı dilde transkripte ihtiyaç duyan öğrenci veya mezunlar, çok sayıda üniversite bu hizmeti sunamadığı için transkriptlerini tercüme bürolarında para karşılığı tercüme ettirmek durumundaydı. Bu durum özellikle il dışından veya ülke dışından başvuru yapan öğrenci ve mezunlar için zaman ve maddi kayba yol açmaktaydı’‘ cümleleriyle devam etti.

OKUYUN  EBA şifresi nasıl alınır? İşte öğrencilerin yeni bilgi kaynağı Eğitim Bilişim Ağı...