Geçtiğimiz günlerde, marketlerde 25 kuruşa satılan poşetlerin 2022 yılında pahalanacağına dair haberler çıkmıştı. Bu tartışma nihayet bir sonuca ulaştı. Peki 2022 yılında market poşetlerine zam gelecek mi? Marketlerde satılan poşetler zamlandı mı?

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, yaptığı açıklamada, marketlerde satılan naylon poşetlere %100 zam yapılması taleplerinin olduğunu belirtmişti. Bu durumda market poşetlerinin fiyatı 50 kuruş olacaktı.

Konuyla ilgili son karar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından açıklandı. Alınan karara göre market poşetleri, 2022 yılında da 25 kuruştan satılacak. Böylece zincir marketlerin zam talebi kabul edilmemiş oldu.

PAGEV neden zam istedi?

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu yaptığı açıklamada 25 kuruşun tamamının devletin kasasına gittiğini, zincir marketlerin bu durumdan hiçbir şekilde kar edemez hale geldiklerini açıklamıştı. Fakat son karar göre bu talep reddedildi.

Yavuz Eroğlu’nun dün yaptığı açıklama şöyleydi:

2019 yılında ücretli poşet uygulaması başladığında 25 kuruşun 15 kuruşu devlete, 10 kuruşu ise marketçiye kalıyordu. 2020 yılına gelindiğinde yeniden değerleme oranına göre devlete giden pay 18 kuruşa çıktı ve markete 7 kuruş kalmaya başladı. 2021 yılında ise poşetin 19,6 kuruşu devlete, 5 kuruşu marketçinin cebine gidiyor. Özetle marketçiye kalan pay giderek azaldı ve şimdi gözler 2022 için yeniden değerleme oranına çevrildi. 2022’de poşete zam yapılmaz ise 25 kuruş tamamen devletin kasasına gidecek ve marketlerin payı sıfırlanmış olacak. Bunun önüne geçmek isteyen zincir marketler, 25 kuruşluk fiyatın yüzde 100 zamlanarak poşetin tüketiciye 50 kuruşa satılmasını istiyor. Böylece 2019 yılından önce poşeti kendi parasıyla alıp müşterisine ücretsiz sunan Zincir Marketler, zam üzerinden poşetten para kazanmaya devam etmeyi hedefliyor.

OKUYUN  Resident Evil Re:Verse 2022'ye ertelendi!