Hortumlardan kat kat daha güçlü hava olayları olan tayfunlar, Japonya’da sık sık görülen bir durum. Japonya’da kurulan Tayfun Araştırma Merkezi, tayfunlardan elektrik üretmek için araştırmalarına başladı.

Kyodo ajansının haberine göre, Tokyo’nun güneydoğusundaki Kanagawa’daki Yokohama Ulusal Üniversitesi’nde kurulan Tayfun Bilim ve Teknoloji Araştırma Merkezi, hükümete bağlı kurumlar ile özel kuruluşlardan uzman ve akademisyenleri bir araya getirecek.

Japonya’da bir ilk olan merkezde, tayfunların verebileceği hasarların tahmini ve alınabilecek önlemlerin çerçevesinin belirlenmesi hedeflenecek.

Merkez, Japonya hükümetinin “2050’ye dek sıfır karbon” hedefi doğrultusunda, tayfunlardan, yenilenebilir enerji kaynağı şeklinde yararlanılmasına ilişkin araştırmalara da öncülük edecek. Merkezin Başkanı Yokohama Ulusal Üniversitesinden Meteoroloji Prof. Fudeyasu Hironori, “tayfunların verdiği büyük zarar karşısında yenilgi duygusuna kapıldığını” söyledi.

Fudeyasu, “Birçok araştırmacıyla el ele vererek titiz çalışmalar yürütmeyi ve topluma sonuçlar sunabilmeyi hedefliyoruz. İlerideki ışığı görebiliyorum.” dedi.

Kuruluşta, birçok üniversiteden akademisyen, Meteoroloji Araştırma Enstitüsü ve hükümet destekli RIKEN araştırma merkezi ile Kawasaki Heavy Industries ile Deloitte Tohmatsu firmalarından uzmanlar yer alıyor.

OKUYUN  TCG Anadolu’yla birlikte görev yapabilecek TB3 SİHA’nın görüntüsü paylaşıldı