West Japan Rail Company adlı şirket, tren hatları boyunca yapılan büyük elektrik bakımı için, bir vinçe monte edilmiş VR gözlük yardımıyla kontrol edilen dev bir insansı robot kullanıyor.

Animelerden fırlamış gibi görünen Gundam benzeri ağır ekipmanlı bu robot, bir teknisyenin VR gözlüğü kullanarak yönlendirdiği ve elektrik hatlarının tamirinde kullanılan bir teknoloji.

Robot, hidrolik vinç kolunun ucuna monte edilmiş, özel olarak desteklenmiş bir vagonun üzerindeki raylı sistem üzerinde dönen insansı bir üst gövdeden oluşuyor. Demiryolu vagonu, hat boyunca hedefine ulaştığında dengeleyici ayaklar sayesinde sabitlenebiliyor. Üretkenliği ve güvenliği artırmak için normal işçilerin onu taşıması yerine raylı sistem tercih edilmiş.

Robot, sanal gerçeklik (VR) başlığı takan bir insan pilot tarafından kontrol ediliyor. Hareket izleme, pilotun kafasını çevirmesine ve gördüklerini pilota aktarırken robotun kafasını buna göre çevirmesine olanak tanır. Pilot ayrıca robotun kollarını ve ellerini bir çift tutamaçla kontrol eder ve eğer bir dış kuvvet robotun kollarını hareket ettirirse, bu hareket pilotun ellerine bir Force Feedback (gücün geri bildirimi) olarak geri yansır.

OKUYUN  7.6 ton ağırlığında sahte Pokémon kartları ele geçirildi