Bir yıl ertelenen ve bu yıl 23 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan Tokyo Olimpiyatları, hala tartışma konusu. Olimpiyatların yapılmaması için 400 binden fazla insanın imzaladığı bir imza kampanyası bile başlatılmıştı.

Tokyo Olimpiyatları’nın başlamasına bir gün kala Tokyo’da vaka sayılarında artış yaşanmaya başlandı. Son 6 ayın en yüksek zirvesini gören Tokya’da vaka sayısı günlük 2 bine yükseldi.

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, 12 Temmuz’da COVID-19 nedeniyle Japonya’da olağanüstü hal ilan etmesine rağmen olimpiyatların gerçekleşmesi konusunda ısrarcı davrandı ve kararından dönmeyerek Tokyo Olimpiyatları 2020’nın planlanan tarihte başlayacağını duyurdu.

Ne yazık ki tahmin edilen şey oldu ve olimpiyatlara bir gün kala Tokyo, son altı ayın en yüksek vaka sayısına ulaştı. 15 Ocak’ta kaydedilen en yüksek vaka sayısı 2 bin 44 olmasına karşın bugün Tokyo’da kayıtlara geçen vaka sayısı bin 979’a ulaştı. Başbakan Suga, olağanüstü hal ile birlikte Tokyo’da bulunan mekanlara girişi yasaklarken, açık mekanda oturabilecek kişi sayısına sınırlama getirdi.

OKUYUN  İstanbul'daki Şampiyonlar Ligi Finali ve Formula 1 Türkiye GP'si tehlikede!