Amazon’un sahibi olduğu ve 20 yıldır internet siteleri hakkında veri ve analizler sağlayan Alexa.com bugün kapatılıyor.

Amazon’un bugün geldiği noktaya ulaşmasında birçok farklı alanda birçok farklı marka rol oynadı. Bunlardan biri de markanın en ünlü hizmetlerinden biri olan Alexa. Alexa.com üzerinden internet sitelerinin trafikleri, sitelerin global sıralaması, anahtar kelime analizi, sitelerde harcanan vakit gibi birçok konuda bilgi edinilebiliyordu.

Geçtiğimiz aylarda Alexa.com’un hizmete kapatılacağı ve Mayıs 2022’den itibaren artık kullanılamayacağı açıklanmıştı. 20 yıldır internet siteleri hakkında veriler sunan Alexa, bugün tarihler 1 Mayıs’ı gösterirken kapatılıyor.

Alexa’nın bugünden itibaren hizmetlerini durduracağını belirten Amazon, yaptığı açıklamalarda, “25 yıl önce Alexa Internet’i kurduk. Dijital kitlenizi bulmanıza, bu kitleye erişmenize ve dönüştürmenize yardımcı olmak için 20 yıl çalıştıktan sonra 1 Mayıs 2022’de Alexa.com’u kullanımdan kaldırma konusunda oldukça zor bir karara vardık. Rekabet analizi, içerik araştırması, anahtar kelime çalışmaları ve daha birçok şey için bizi kaynak edindiğiniz için çok teşekkür ederiz. Size hizmet vermekten gurur duyduk” ifadelerini kullandı.

Alexa’nın kapatılma kararının popülerliğini kaybetmesi kaynaklı olduğu düşünülüyor. Şirket, önceki açıklamalarında 8 Aralık 2021’den itibaren yeni abonelikler sunmayı bıraktığını, 15 Aralık’tan itibaren ise API’lerin kullanımdan kaldırıldığını ifade etmişti. Bunun yanı sıra, mevcut aboneliklerin 1 Mayıs 2022’ye; yani bugüne kadar etkin kalacağı ancak bugünden sonra Alexa.com’a erişimin kesileceği aktarılmıştı.

Sosyal medyanın korkutucu yönlerini işleyen 10 harika film!

OKUYUN  Nükleer felaketten 11 yıl sonra Fukuşima Nükleer Santrali’nin içi görüntülendi!