Nito Souji, hayatını “hikikomori” olarak geçiren bir video oyun geliştiricisi ve 10 yıldır evinden hiç çıkmadı. Peki nedir bu hikikomori? Nito Souji evden neden çıkmıyor?

Hikikomori nedir?

Hikikomori (Japonca: ひきこもり veya 引き篭り) kelime anlamı: “içeri çekilme, hapsedilmiş olma” olan Japonca bir kelimedir. Münzevi, yetişkin ve ergen bireylerin toplumsal yaşamdan çekilmeleri, ve sıklıkla aşırı seviyelerde kendilerini izole etmeleri olayını anlatır. Bu bireyler yaşamdan elini ayağını çekip temel ihtiyaçlar dışındaki tüm zamanını odasının içinde geçirirler. Hikikomori terimi hem bu toplumsal fenomenden genel anlamda bahsederken, hem de bu toplumsal gruba mensup bireylerden bahsederken kullanılır. Hikikomori, Japonya’da yaklaşık 1 milyon vatandaş tarafından benimsenmiş bir yaşam tarzı.

İşte bu haberimizdeki kahramanımız Nito Souji de bir hikikomori ve 10 yıldır evinden hiç çıkmadı.

İnternette ünlü oldu

Üniversiteden sonra iş bulma planları istediği gibi gitmeyen Nito Souji, memleketine dönerek teyzesinin dairesinde tek başına yaşamaya başladı. Bağımsız oyun geliştiricisi olan Souji bu dönemi şöyle tanımlıyor:

“Memleketimde hiç arkadaşım yoktu ve ekonomik olarak bağımsızlığımı elde edemediğim için utandım ve dışarıya çıkmak istemedim. Sonuç olarak da bir hikikomori oldum.”

10 yıl süren izolasyonu sırasında oldukça üretken olan Souji, İngilizce öğrendi ve bir YouTube kanalı açtı. Kendi kendine oyun geliştirmeyi öğrendi ve ilk orijinal oyunu Pull Stay’i piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Oyun için bir Kickstarter başlattı ve oyunun çıkışı oldukça yakın görünüyor.

YouTube kanalında, “Her gün sadece değerli şeyler yaparak yaşama hedefiyle bir hikikomori oldum, bu yüzden benim için son 10 yıl dışarıda çalışmaktan çok daha keyifli geçti.” diyen Souji, sadece saçını kestirmek için 3 ayda bir evden çıktığını söylüyor.

Souji, 2.5 yıldır Pull Stay üzerinde çalışıyor ve oyundan elde edeceği gelirin yaşmına yardımcı olacak düzeyde olmasını umuyor. Souji YouTube kanalında bir hikikomori olmaktan ve yaşam tarzıyla ilgili zorluklardan bahsediyor.

OKUYUN  Çin'de 155 milyon dolara Titanic'in kopyası yapılıyor!