ABD’li Boston Dynamics firması tarafından yapılan dört ayaklı robot Spot, Fransız ordusu tarafından gerçekleştirilen tatbikatlarda askerlerin yanında boy gösterdi. 

Robot, iki günlük bir eğitim tatbikatı sırasında keşif için kullanılıyordu. Ancak daha sonra Boston Dynamics’in makinelerinin gelecekte nasıl kullanılacağaına dair akıllara soru geldi. 

Fransız gazetesi Ouest-France tarafından hazırlanan bir haberde, Spot’un, robotların gelecekteki savaş alanlarında yararlılığını değerlendirmek amacıyla Fransa’nın École Militaire Interarmes (Birleşik Silah Okulu) öğrencileri tarafından test edilen bir dizi robottan biri olduğu söyleniyor.

Ouest-France, askerlerin bir kavşağı yakalayan bir saldırı eylemi, gece ve gündüz savunma eylemleri ve bir kentsel savaş testi dahil olmak üzere bir dizi senaryo yürüttüğünü söyledi. 

Senaryolar ilk olarak yalnız insanlarla gerçekleştirildi. Ancak ardından makinelerin hangi farklı yarattığını anlamak için insanlar ve robotlar birlikte kullanıldı. 

Makalede aktarılan kaynaklar, robotların operasyonları yavaşlattığını, ancak birliklerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olduğunu söylüyor. 

Teste katılan bir asker, ‘‘Robotları kullanmadığımız şehir çatışmasında öldüm. Ama robotla girdiğimiz testte ölmedim.’’ dedi. Spot robotuyla ilgili tek sorunun pil ömrü olduğunu belirten ekipler, robotun pilinin bir egzersiz sırasında şarjının bittiğini de eklediler. 

31 kilo olan Spot,  kameralarla donatılmış ve dört bacağıyla, tekerlekli veya basamaklı robotlara meydan okuyacak arazide gezinmesine olanak sağlayan uzaktan kumandaya sahip. 

Boston Dynamics, ABD ordusu için robot geliştirme konusunda uzun bir geçmişe sahip. Spot, NYPD de dahil olmak üzere bir dizi ABD polis gücü tarafından hala test ediliyor. Ancak Boston Dynamics, robotların asla silahlanmayacağını vurguladı. Perry, ‘‘Robotu kullanan hiçbir müşterinin insanlara zarar vermesini kesinlikle istemiyoruz.’’ diyor. 

Spot’un hüküm ve koşulları, ‘‘herhangi bir kişiye veya hayvana zarar vermek veya korkutmak, bir silah olarak veya herhangi bir silahı etkinleştirmek için’’ kullanılmasını yasaklıyor. 

Boston Dynamics Perry, The Verge’e şirketin tedarikçilerin veya müşterilerin robotu silahlandırmasını yasaklayan net politikaları olduğunu, ancak firmanın askeri müşteriler tarafından silahsız konuşlandırmaları yasaklayıp yasaklamayacağını ‘‘hala değerlendirmekte’’ olduğunu söyledi. 

Araştırmacıların ve savunucuların endişelerine rağmen, dünyanın dört bir yanındaki ordular robotları giderek daha fazla savaş alanına itiyor. 

OKUYUN  Çin hükümeti sınırlarını açtı! Ama bir şartla...