Finlandiya çok uzun süredir dünyanın en mutlu ülkeleri listesinin zirvesine oynayan bir ülke. 2021 yılında yapılan Dünya Mutluluk Raporu’nuda ise ilk sırada yer alan Finlandiya’nın sırrını Başbakan Sanna Marin açıkladı.

Ülke olarak zor bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde, pandemi ve ekonomik zorluklar nedeniyle mutluluk konusunda pek iyi bir durumda olduğumuzu söyleyemeyiz. Ancak son yıllarda Dünya Mutluluk Raporu’nun hep en üst sıralarında olan Finlandiya’da durum pek öyle değil.

2021 yılındaki araştırmada ilk sırada olan Finlandiya dünyanın en mutlu ülkesi olmuştu. Türkiye ise 150 ülkenin yer aldığı listede 104. sıradaydı.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, henüz 36 yaşında ve dünyanın en genç başbakanı konumunda. Sanna Marin 34 yaşında başbakan seçilmiş ve dünyanın en genç başbakanı seçilen insanı olmuştu.

Mutluluk için 3 önemli etmen

Finlandiya Başbakanı, pandemi döneminde de çok iyi bir süreç yürütmüş ve 5,5 milyon nüfuslu ülkede can kaybı sadece 1.300 ile sınırlı kalmıştı. Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Finlandiya’nın dünyanın en mutlu ülkesi seçilmesini 3 nedene bağlıyor.

The Guardian’a konuşan Marin, bu üç etmeni şöyle anlatıyor:

“Gelişmiş bir eğitim sistemi, eşitlik ve güçlü bir refah devleti.”

Sanna Marin, Finlandiya’nın refah düzeyini daha da artırabilmek için ellerinden geleni yaptıklarını ve çevre dostu teknolojilerle ülkenin geleceği için önemli çalışmaları olduğunu belirtiyor.

OKUYUN  Clash hayranlarına müjde: 3 yeni Clash oyunu geliyor!