Lüksemburg, yeni bir teklif kapsamında esrar tüketiminin ve ekiminin yasal olduğu ilk Avrupa ülkesi olmaya hazırlanıyor. Yasanın takdirine bağlı olarak vatandaşlar evlerinde 4 adede kadar kenevir bitkisi bulundurabilecek. Böylece birçok soruna neden olan yasa dışı satış zincirlerinin önüne geçilmiş olacak.

Türkiye’de kenevir veya ot olarak bilinen esrar, Avrupa’nın birçok ülkesindeki belirli satış noktalarından satın alınabilmekte. Hollanda’da esrar ürünlerinin satıldığı ‘kahve dükkanları’ bile var. Ancak geçtiğimiz günlerde bir Avrupa ülkesi esrar konusunda bir ilke karar verildi. Almanya, Belçika ve Fransa arasında küçük bir ülke olan Lüksemburg; Kenevir bitkisinin hem kullanımı hem de ekimi üzerindeki yasakları kaldırmaya hazırlanıyor. Bunun bir ilk sayılmasının nedeni, kullanımın ücretsiz olduğu diğer ülkelerde ekimin ücretsiz olmamasıdır.

Adalet Bakanı Sam Tamson, yasaya dair açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “Buradaki fikir, bir tüketiciyi kenevir tükettiği için yasa dışı bir pozisyona sokmamak ve birçok soruna neden olan yasa dışı üretimin, taşımanın ve satışın önüne geçmek. Karaborsadan gittikçe daha da uzaklaşmak için elimizden gelen her şeyi yapmak istiyoruz.”

Lüksemburg’da, yeni bir yasanın yakında çıkmasıyla müjdelenen, kamu kurumlarının esrar bulundurmayı ve yetiştirmeyi yasallaştırma planları önerildi. Adalet ve güvenlik bakanları geçen Cuma günü yasayı yasallaştırmak için tasarıyı sundular. Önerinin kabulü için mecliste oy çokluğu gerekiyor, ancak bunun kolayca sağlanabileceği düşünülmekte. Yeni yasa ile 18 yaş ve üzeri vatandaşlar evlerinde 4 adede kadar kenevir bitkisi yetiştirebilecek. Ancak kontrolsüz ve yasa dışı ticareti ifade eden 4’ün üzerindeki tutarlar cezalandırılacaktır. Kamusal alanda en fazla 3 gram esrar taşınmasına izin verilecek. Buna uyulmaması durumunda, taşıyıcı 25 Euro’dan 500 Euro’ya kadar para cezasına çarptırılacak. Ayrıca bunların yanı sıra insanların kendi bahçelerinde kenevir tohumu satmaları da ücretsiz olacak.

OKUYUN  Elektrikli scooter yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı! Bu yasaklara dikkat!