Adını Amerika İç Savaşı’ndaki bir teğmenden alan General Sherman isimli ağaç, dünyanın en büyük ağacı olma unvanını taşıyor. General Sherman, 83.8 metre uzunluğu ve 11 metre genişliğiyle şu an hacim olarak dünyanın en büyük tek gövdeli ağacı. ABD California’da bulunan Sekoya Ulusal Parkı’nda son dönemde bölgedeki yangınlar nedeniyle endişeli bir hava hakim. Ulusal park içerisinde yer alan Sekoya Dev Ormanı, yangın tehlikesiyle karşı karşıya. Bölgedeki ağaçlar bu yangınlara karşı korunmaya çalışılıyor.

Yangına dayanıklı battaniye ile sardılar

Dünyanın en büyük ağacı General Sherman, yıldırım düşmesi sonucu başlayan ve hızla yayılan yangınlara karşı koruma altına alınmaya çalışılıyor. Yetkililer General Sherman’ı yangına karşı dayanıklı battaniye ile sardı. 1900 ila 2500 yaşları arasında olduğu tahmin edilen ağaç yetkililer tarafından ulusal park içerisinde en dikkatle korunan ağaç konumunda.

Sekoya ve Kings Canyon Ulusal Parklar Sözcüsü Rebecca Paterson yaptığı basın açıklamasında, yangınların tarihi ağaçlara zarar vermemesi için özel çaba sarf edildiğine dikkat çekerek, “Birçok insan için çok önemli bir alan, bu nedenle bu koruyu korumak için çok fazla özel çaba harcanıyor. General Sherman da dahil olmak üzere bazı önemli devler, bizim yapıları hazırlayacağımız şekilde hazırlanıyor” dedi.

OKUYUN  Instagram'dan 'ne gerek vardı?' dedirten yeni özellik...