Marmara Denizi‘nde büyük bir kirlilik oluşturan deniz salyası olarak da bilinen müsilaj, her ne kadar temizleme çalışmaları devam etse de halen daha büyük risk teşkil etmekte. Ancak yaz aylarının da gelmesiyle birlikte Marmara‘nın farklı bölgelerinde bunca müsilaja rağmen denize girenler mevcut. Prof. Dr. Mustafa Öztürk ise Marmara‘da müsilajın neden olabileceği sağlık sorunları ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Öztürk‘e göre ise Marmara‘da plajlar şu an için müsilaj sebebiyle denize girmeye uygun değil. Özellikle oluşabilecek enfeksiyonlara dikkat çeken Öztürk, durumun sebeplerini Independent Türkçe‘de kaleme aldığı bir yazı ile açıkladı.

Öztürk‘ün yazısında değindiği önemli başlıklardan biri müsilajın risk teşkil ettiği kirlilik. Buna göre müsilaj özellikle tehlikeli ve hastalık yapıcı mikroorganizmaların seviyesinin yükselmesine yardımcı oluyor.

Öztürk durumu ”Müsilaj, tehlikeli ve hastalık yapıcı mikroorganizmaların aşırı oranda çoğalmasına (üremesine) yardımcı olmaktadır. Bu yüzden müsilaj içinde bazı kirleticilerin ve hastalık yapıcı mikroorganizmaların (Escherichia coli ve İntestinal enterokok gibi) bulunması kuvvetli muhtemeldir.” sözleriyle açıkladı.

Bunlara ek olarak Anak Öztürk‘e göre müsilaj sebebiyle Marmara Denizi‘nin şu an bu değerleri sağlaması pek de mümkün değil. Öztürk bu durumu şu şekilde özetliyor:

”Marmara Denizi’nin sahillerindeki mavi bayraklı plajlarda ve diğer plajlarda yüzeyde ve dipte bulunan deniz salyası yüzünden yüzme suyu kriterlerini sağlaması mümkün değil. Çünkü müsilajın bulunduğu ortamda;

  • Patojen mikroorganizmaların çoğalması,
  • Aşırı oksijen tüketilmesi,
  • Oksijenli ortamın azalması,
  • Bulanıklığın artması,

söz konusudur. Müsilajın oluştuğu yerlerde, toplam fosfor, toplam azot, klorofil-a ve siyanobakteri değerleri yüksektir. Bu tür kirleticiler, patojen mikroorganizmaların çoğalmasına yardımcı olurlar. Bulanık ve patojen mikroplu suda yüzülmez”

Öztürk aynı zamanda son dönemde yapılan testlerin sonucunda Marmara Denizi‘nde yüzme alanlarında bakteriyolojik uygunsuzluk tespit edildiğini ve müsilajın yarattığı kirlilik sebebiyle Marmara’da denize girmenin değerler düzelene kadar yasaklanması gerektiğini ifade ediyor. Öztürk, halkın bu konuda aydınlatılması gerektiğini vurgulamanın yanı sıra müsilajın kirlettiği suda yüzmek göz enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları ve mide – bağırsak enfeksiyonları gibi hastalıklara sebep olabileceğinden bahsetti.

OKUYUN  Uzmanlardan müsilaja karşı "midye" önerisi