Kişilerin sabah ayılmasına, odaklanmasına, rahatlamasına ve sohbet etme aracı haline gelen kahvenin tüketimi hakkında bir araştırma yapıldı.

Yapılan bir araştırma 1 gün içinde tüketilen kahve belirli bir miktarı geçtiğinde, uzun vadede kötü günlerin gelmesinin yakın olduğunu söylüyor. Ayrıca araştırmaya göre 6 bardak kahveyi geçtiğiniz takdirde beyninizin çekilmesi hızlanıyor ve bunama süreci başlıyor.

Tüketilmesi gereken standart kahve miktarı: 1-2 bardak

Kahve ile beyin frekansları arasındaki ilişkinin incelendiği araştırmada, 37-73 yaş aralığı toplamda 17.702 katılımcı yer aldı. Uzun vadeli çalışmada görevliler, kahve tüketimi, beyin frekansları, hastalıklar ve çalışmaya dahil edilebilecek sosyoekonomik statüleri gibi verileri topladı ve değerlendirdi.

Sonuçlara göre günde 6 bardak veya daha fazla kahve tüketen kişilerin, günde 2 bardak veya daha az kahve içenlere göre yüzde 53 oranında bunamaya daha yatkın olduğu gözler önüne serildi. Üstelik cinsiyet ve vücut kitle indeksi gibi değişkenler de araştırmaya dahil edildiğinde yüksek kahve tüketiminin düşük beyin frekanslarına sebep olduğu ortaya çıktı.

Söz konusu araştırmayı yürütenlerden Epidemiyolog Kitty Pham, dünyada en çok tüketilen içeceklerin arasında kahvenin de yer aldığını, fakat küresel tüketimin yılda 9 milyar kilogramdan fazla olması sebebiyle bu konuda çok dikkatli davranılması gerektiğini ifade ediyor. Bunlara ek olarak günde 2 bardak kahve içmenin çoğunlukla yeterli olduğunu belirtiyor.

OKUYUN  308 işlemciyi vücuduna bağlayıp fark edilmeyeceğini düşündü...