Çin hükümeti, gençlere karşı son dönemde getirdiği yasaklarla gündemde. Ülkede yeni bir yasak daha yürürlüğe girdi. Buna göre artık Çin’de 16 yaşının altındakilerin canlı yayın yapmaları yasaklandı.

Önce kripto paralara getirilen yasak, daha sonra 18 yaşından küçüklerin çevrimiçi oyunlara girişi sürelerinin kısıtlanması, daha sonra ise 14 yaşından küçüklerin TikTok kullanımına yasak getirilmesi… Çin tüm bunların üstüne yeni bir yasak ile gündemde: 16 yaşından küçük çocukların canlı yayın yapmaları yasaklandı.

The South China Morning Post’un haberine göre, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi, 10 yılı kapsayan ‘çocukların gelişimi’ isimli plan için yeni sınırlamalar getirdi. Bu sınırlamalar, çocukların canlı yayın hizmetlerini de içeren çevrimiçi hizmetlerin çocukların çevrimiçi ortamda ne kadar zaman ve para harcadıklarını limitlemelerini istiyordu.

Nasıl denetlenecek?

Getirilen yeni sınırlamalar sonrasında, 16 yaşın altındaki çocukların platformlara yayıncı olarak kayıt olmaları yasaklandı. Düzenleme, çocukların gelişimini yönetecek sistem çerçevesinde bir kimlik sistemi aracılığıyla uygulamaya koyulacak. Yani bu yasakların aşılmasının bir yolu yok gibi gözüküyor.

Bağımlılığa karşı sınırlamalar sürüyor

Çin bu yasaktan önce daha önce de online oyun ve bağımlılık yapan uygulamalara karşı önlemler almıştı. Alınan kararlar büyük Çinli şirketleri etkilemişti.

Çinli oyun devleri Tencent ve NetEase, bu kararın ardından geçen 24 saat içinde toplamda 60 milyar doları aşan değeri kaybı yaşadı. Buna rağmen Tencent, Bloomberg’e yaptığı açıklamada düzenleyicilerin getirdikleri bu sınırlamayı takdir ettiklerini ve onlarla birlikte kurallara sıkı sıkıya uyacaklarını açıkladı.

 

OKUYUN  Bilim insanları ışık hızını kırmayı başardı