Gezegenin en büyük sorunlarından biri olan doğada binlerce yıl çözünmeyen yapılarıyla plastik atıkları, özellikle okyanuslardaki en büyük kirliliğin sebeplerinden biri. Canlı yaşamını riske atan plastikler, günlük hayatlarımızda en çok ürettiğimiz atıkların başında yer alıyor.

Avrupa Birliği, 2018’de önerilen ve 2019’da onaylanan “Tek kullanımlık Plastik Yönergesi” ile ürünlerin tamamının kullanımını yasakladı. Plastik kaşıklar, bardaklar, pipetler gibi ürünlerin yasaklandığı kanun 3 Temmuz 2021 itibariyle yürürlüğe resmen girdi. Aynı zamanda polistirenden yapılmış yiyecek ve içecek kutularının kullanımı da yasaklandı.

Plastik ürünler Avrupa pazarına giremeyecek

‘Sıfır Atık Avrupa’ hareketi kapsamında plastik atıkların önüne geçilmesi hedefleniyor. Tek kullanımlık plastik ürünlerin yerine geri dönüştürülebilir ve sürdürülebilir ürünlere yönlendirmeler yapılıyor.

Restoran benzeri işletmeler bu konuda uyarı aldılar ve Ağustos ayı itibariyle tamamen geri dönüştürülebilir ya da doğada çözünebilen ürünlerin kullanımına geçilmesine yönelik uygulama yürürlüğe girecek.

Avrupa Komisyonu’nun konuya ilişkin şu ifadelere yer verdi: “Okyanusları kirleten atıkların yüzde 80’ini plastik atıklar oluşturuyor. Plastik atıklar hem okyanustaki canlı yaşamanına hem de insan yaşamına uzun vadede büyük zararlar veriyor. Çalışmalarımız bu gidişatı düzeltme yönünde.”

OKUYUN  Japonya'da 2. Dünya Savaşı'ndan kalma gemiler kıyıya oturdu!