Yakında Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya çıkacak akıllı tabancaları, sadece yetkili kullanıcılar ateşleyebilecek.

Birçok bilim kurgu yapımında gördüğümüz ve sadece sahibinin ya da yetki sahibi olan kişinin ateşleyebileceği ‘akıllı silahlar’ ABD’de satışa sunulmaya hazırlanıyor. 20 yıl süren güvenlik sorunlarının çözümü ve endişelerin giderilmesi yönünde yapılan geliştirmeler artık sonuca ulaştı ve kişiye özel ‘akıllı silahlar’ hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Ünlü animelerden Psycho-Pass’te gördüğümüz “The Dominator” silahı sadece kullanıcısını tanıdıktan ve kimlik eşleşmesi yapıldıktan sonra ateş eden bir silahtı. İşte artık bu gerçek oluyor.

Nispeten genç bir şirket olan 4 yaşındaki LodeStar Works, bir hissedarlar ve yatırımcılar toplantısı düzenledi ve 9mm’lik akıllı tabancasını tanıttı. Bununla birlikte bir Kansas şirketi olan SmartGunz LLC, kolluk kuvvetlerinin benzer ancak daha basit bir modelin beta testine başladıklarını duyurdu.

Akıllı tabancanın fiyatı da belli oldu

LodeStar Works’ün kurucu ortaklarından Garrett Glaser, akllı tabanca ile ilgili bazı bilgiler verdi. Akıllı tabancada parmak izi tarama teknolojisi ve PIN kodu ile kullanıcının kimliği doğrulama sistemi olduğunu belirten Glaser, trajedileri önlemek için bu özellikler sayesinde başka birinin ateş etmeye çalışması durumunda silahın devre dışı kalacağını söyledi. Ayrıca akıllı tabancalar, çalınan ya da kaybedilen silahların işe yaramaması için ve silahlarının ele geçirilmesinden korkan polis, hapishane gardiyanı, güvenlik görevlileri gibi insanların da çok işine yarayacak.

Bahsi geçen şirketler LordeStar ve SmartGunz LLC, bu yıl akıllı silahlarını piyasaya sürmeyi planlıyor.

LodeStar’ın akıllı tabancası 895 dolarlık bir fiyat etiketiyle çıkış yapacak.

OKUYUN  Yazın gelişiyle sıfır otomobil fiyatlarına zam!